آمریکا ایران را به «باج‌خواهی هسته‌ای» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه 5 نوامبر ضمن اتهام تهران به دست زدن به «تحریکات هسته‌ای» متعهد شد تحریم‌های شدیدتری را بر ایران اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به اعلام ایران مبنی بر ازسرگیری فعالیت‌های تعلیق شده غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو، گفت: «ایران هیچ دلیل عاقلانه‌ای را برای گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو یا هر مکان دیگری ندارد جز این‌که این تلاشی آشکار برای دست زدن به تحریک‌های هسته‌ای است که حاصلی جز عمیق‌تر شدن انزوای سیاسی و اقتصادی ایران نخواهد داشت».

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «به اعمال شدیدترین فشارها علیه رژیم (ایران) تا تغییر رفتارش که بر هم زننده ثبات است و به ویژه در ارتباط با فعالیت‌های حساس مربوط به منع گسترش تسلیحات هسته‌ای ادامه خواهیم داد».

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پیش‌تر اعلام کرد، کشورش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیساتی هسته‌ای قم که به موجب توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی تعلیق شده را ازسر خواهد گرفت.

هر چند به نظر می‌رسد این اقدام ایران با هدف فشار برای کسب فواید ملموسی از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی باشد که ایالات متحده سال گذشته از آن خارج شده اما این رویکرد تهران تاکنون علاوه بر تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا باعث شده تا فشارهای بین‌المللی فزاینده‌ای علیه این کشور اعمال و از نقش منطقه‌ای ایران کاهش یابد.

از طرفی، وزارت خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد که به موجب توافق هسته‌ای سال 2015 بازرسی‌های خود از تاسیسات هسته‌ای ایران را مضاعف کرده است درباره از سرگیری فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای ایران تحقیق خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید