آقازاده سه ساله ایرانی صاحب 90 درصد سهام یک شرکت دارویی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مالک یکی از بزرگترین شرکت‌های واردکننده مکمل غذایی و دارویی در ایران با چند صد میلیارد تومان سرمایه که چند میلیون یورو ارز دولتی و نیمایی دریافت کرده یک کودک متولد 1386 است که از سه سالگی 90 درصد سهام این شرکت را صاحب بود.

آقازاده، اصطلاحی رایج در ایران برای اشاره به کسانی است که به وسیله رانت و سوءاستفاده از نفوذ و قدرت پدر یا مادر یا اقوام نزدیک‌شان فعالیت اقتصادی می‌کنند تا با این روش، قدرت و ثروت کسب نمایند که با کمک نسب خود به دست آورده اند و تلاش خودشان نقش کمرنگی دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان، سه‌شنبه 18 ژوئن 2019 بدون ذکر نام این کودک اعلام کرد که او فرزند یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان دارو در ایران است و از سه سالگی 90 درصد سهام یک شرکت واردات مکمل را صاحب بود.

در ادامه این گزارش آمده است: «آقازاده سه ساله‌ای با چند صد میلیارد تومان سرمایه، صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های واردکننده مکمل غذایی و متولد 12 خرداد 1386 است. این شرکت وارد کننده دارو چند میلیون یورو ارز دولتی و نیمایی دریافت کرده است.»

بر طبق این گزارش، این آقازاده فرزند یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی، رژیمی، ویتامینی و گیاهی ایران بوده و در سه سالگی صاحب 90 درصد سهام شرکت واردکننده مکمل های غذایی بوده است.

بحث آقازاده‌ها در ایران بارها مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است. نمایش زندگی لاکچری، پر زرق و برق و اشرافی فرزندان برخی کارگزاران نظام حاکم ایران در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در یکی دو سال اخیر بارها جنجال به پا کرد. نمایش عروسی لاکچری پسر سفیر ایران در دانمارک و حاشیه‌های پیش آمده بر سر سبک زندگی پسر طهماسب مظاهری رییس کل سابق بانک مرکزی از جمله این موارد است. این جنجال منجر به تشکیل کمپین «فرزندت کجاست؟» در شبکه‌های اجتماعی طی سال گذشته شد که هدف آن مشخص کردن وضعیت زندگی فرزندان مقامات ایران بود.

بر اساس اطلاعات شرکتی که این آقازاده سهام دار بزرگ آن است، در سال 1389 و همزمان با هشت سالگی این پسربچه، 800 هزار بسته مکمل غذایی به ارزش 2.7 میلیون یورو و در سال 1396 و 10 سالگی سهام دار بزرگ آن 5.3 میلیون بسته مکمل به ارزش 18.1 میلیون یورو با نرخ دلار آن زمان وارد کرده و 129 میلیارد تومان فروش مکمل غذایی داشته است.

سال گذشته و در 11 سالگی این آقازاده این شرکت وارد کننده مکمل‌های غذایی، 656 هزار یورو ارز دولتی و 4.2 میلیون یورو ارز نیمایی برای واردات مکمل‌ها دریافت کرده است.

این پسربچه میلیاردر دارای 39 پروانه مکمل وارداتی غذا و دارو با بیش از 20 میلیون مصرف کننده است و داروهای برند مشهور اروپایی و آسیایی را وارد می‌کند.

محمود بهمنی، رئیس سابق بانک مرکزی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران نیز پیش از این، با انتقاد از میزان دارایی آقازاده های ایران اعلام کرد که دو سال ارز ناشی از صادرات به ایران بازنگشته در حالی که موجودی حساب آقازاده‌ها بیش از ذخایر ارزی در خارج از ایران است.

او موجودی حساب آقازاده‌های ایرانی در بانک های خارجی را 148 میلیارد دلار عنوان کرد.

بهمنی تعداد آقازاده‌های خارج از ایران را پنج هزار نفر دانست که تنها 300 نفر از آنها درس می‌خوانند و علت حضور بقیه آنها در خارج ایران نامشخص است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید