حضور برجسته شاهزاده ترکی الفیصل در کنفرانس اپوزیسیون ایران در پاریس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حضور شاهزاده ترکی الفیصل رئیس اسبق سازمان اطلاعات پادشاهی سعودی و بنیان‌گذار و مدیر موسسه تحقیقات و مطالعات اسلامی ملک فیصل، در کنفرانس اپوزیسیون ایران در پاریس توجه رسانه‌ها و مشارکت‌کنندگان را به خود جلب کرد. این کنفرانس تحت شعار "آزادی ایران" با حضور نزدیک به 100 هزار نفر از هواداران شورای ملی مقاومت ایران و اعضای سازمان مجاهدین خلق و هیات‌های پرشماری از آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و عربی، برای حمایت از خواست ملت ایران برای تغییر، برگزار می‌شود.

شاهزاده ترکی الفیصل در سخنرانی خود در این کنفرانس درباره تاریخ و تمدن ایران قبل و بعد از اسلام ، مسلمان شدن ایرانیان، نوشتن زبان فارسی با الفبای عربی و برآمدن دانشمندان و فقهای ایرانی در دوره تمدن اسلامی صحبت کرد. او ایران امروز، تحت حکومت رژیم ولایت فقیه را، برخلاف دستاوردهای تاریخی‌اش، کشوری منزوی توصیف کرد که بر اساس پروژه صادر کردن انقلاب و تحت شعار حمایت از مستضعفان و ستمدیدگان، تروریسم را در عراق، لبنان، سوریه و یمن منتشر می‌کند.

وی تاکید کرد: سرکوب‌های رژیم ایران تنها به فعالان و مخالفان دیکتاتوری محدود نمی‌شود و شامل گروه‌های قومی مانند کردها، عرب‌ها، آذری‌ها، ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و همچنین گروه‌های دینی مانند اهل سنت، اسماعیلیان، بهائی‌ها، مسیحیان و یهودیان، در مقابل پیشرفت نخبگان سیاسی معتقد به مذهب به تفسیر خمینی، دوازده امامی می‌شود.

رئیس اسبق سازمان اطلاعات پادشاهی سعودی گفت: رژیم ایران علاوه بر حمایت از القاعده، گروه‌های دینی تندرو در بحرین، سعودی و سودان و همچنین دو گروه حماس و جهاد اسلامی در فلسطین را حمایت می‌کند.

او ضمن ادای احترام به شهدای مجاهدین خلق که در راه مبارزه با دو رژیم شاه و خمینی به شهادت رسیدند، گفت: چندی پیش عراقی‌ها در اعتراض به دخالت ایران در کشورشان، شعار دادند " ايران برا برا" یعنی "ایران برو بیرون" و همچنین شهروندان در عبادان شعار دادند، " از سوریه برو بیرون"

ترکی الفیصل اگرچه تغییر رفتار رژیم ایران را نامحتمل دانست لیکن، از رژیم ایران خواست به جای پراکندن هرج و مرج و تروریسم، به احترام و همکاری متقابل با کشورهای خاورمیانه روی آورد و گفت: جهان اسلامی در نشست اخیر سازمان تعاون اسلامی در استانبول، رژیم خمینی و حزب الله لبنان را به دلیل دخالت در امور کشورهای عربی و خصوصا حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در تهران و مشهد محکوم کرد.

او همچنین گفت: در شرایطی که خامنه‌ای و روحانی گمان می‌برند مشکلشان را با شیطان بزرگ حل کرده و می‌پندارند که همه مشکلاتشان حل خواهد شد، درد و رنج و تحقیر ملت ایران نباید در سایه این گمان و پندار ادامه پیدا کند و من گمان می‌کنم آنها بهتر است در ابتدا مشکلاتشان را با ملت ایران حل کنند.

ترکی الفیصل خطاب به گروه‌های اپوزیسیون ایران گفت: مبارزه مشروع شما بر علیه رژیم خمینی دیر یا زود به هدف خود خواهد رسید. او اضافه کرد: جنبش‌های مردمی در گوشه و کنار ایران آغاز شده و ما به عنوان جهان اسلام، از صمیم قلب در کنار شما ایستاده‌ایم. از شما حمایت کرده و از خدا می‌خواهیم شما را یاری کند تا همه ملت ایران به حقوق خود دست یابد.

ترکی الفیصل خطاب به مریم رجوی گفت: تلاش‌های شما برای رهایی ملت‌تان از سرطان خمینی، حماسه‌ای افسانه‌ای است که به مانند شاهنامه در گذر تاریخ باقی خواهد ماند.

"محمد محدثین" مسئول کمیته روابط خارجی شورای مقاومت ملی ایران در گفتگوی اختصاصی با " العربية.نت"، درباره سخنان ترکی الفیصل گفت: شورای مقاومت ملی ایران حضور جناب شاهزاده ترکی الفیصل را در میان ایرانیان خوش‌آمد عرض کرده و این حضور را که نشانگر دوستی ملت‌های منطقه و به ویژه دو ملت ایران و سعودی و بیانگر دشمنی رژیم ایران با همه ملت‌های منطقه است را ارج می‌نهد.

محدثین افزود: جناب شاهزاده عمق نفرت ایرانیان از رژیم آخوندی و سیاست‌هایش و همچنین عزم ایرانیان برای سرنگونی این رژیم و برآمدن یک نظام دموکراتیک در کشورشان را مشاهده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید