مذاکره کننده آمریکایی: ایران برای 15 سال غنی سازی خود را محدود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک عضو سابق تیم مذاکره کننده اتمی آمریکا، در نامه ای سرگشاده به تیم مذاکره کننده ایرانی خواستار یک دوره 15 ساله غنی سازی محدود از سوی ایران شد.

رابرت آینهورن، مشاور ویژه سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور منع گسترش و کنترل تسلیحات، از سال 2009 تا ژوئن 2013 در این مقام ایفای نقش کرد، و در این دوران در تدوین استراتژی دیپلماتیک دولت اوباما در ارتباط با ایران شرکت داشت.

او ابتدا نامه سرگشاده خود را در سایت "دیپلماسی ایرانی" به چاپ رساند، و سپس نسخه از آن را روز سه شنبه 19 آگوست 2014 در سایت موسسه تحقیقاتی "بروکینگ" باز نشر کرد.

او در این نامه به وضعیت کنونی مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی می پردازد و از تمدید این مذاکرات تا 24 نوامبر سال جاری ابراز خوشوقتی می کند.

آینهورن، معتقد است که شکاف موجود بین ایران و گروه 5+1 "بزرگ" است، و این شکاف با اصرار ایران به گسترش "ظرفیت غنی سازی در مقیاس صنعتی" برطرف نخواهد شد.

او در نامه خود نوشته است: "اگر دو طرف مذاکره با همان مواضع قبلی خود که در ماه جولای در وین اتخاذ کرده بودند، در ماه سپتامبر به میز مذاکره بازگردند، با این امید که طرف مقابل بالاخره از مواضع خود عقب نشینی کند؛ قطعاً هنگام فرارسیدن ضرب الاجل در 24 سپتامبر بدون آن که به نتیجه مشخصی دست یافته باشند، یا باید تصمیم به پایان روند مذاکرات بگیرند یا مذاکرات را بار دیگر تمدید کنند که در آن صورت مورد انتقاد شدید داخلی قرار خواهند گرفت."

او در عوض پیشنهاد می کند که دو طرف با یک "برنامه اقدام مشترک جامع (CJPOA)" توافق کنند و در طول اجرای این برنامه که او مدت آن را 15 سال پیشنهاد می کند، ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را "به چند هزار سانتریفیوژ نسل اول یا تعداد کمتری نسل دوم" محدود کند.

در عوض قدرت های جهانی نیز در این 15 سال به ایران برای "پرداختن به فعالیت های مختلف غیرنظامی هسته ای" کمک خواهند کرد. بعد از گذشت این مدت اگر ایران بار دیگر بخواهد تا ظرفیت غنی سازی خود را افزایش دهد، می تواند این کار را انجام دهد.

آینهورن در انتهای نامه خود ضمن امیدواری به برطرف شدن مشکلات موجود بین ایران و ایالات متحده آمریکا، هشدار می دهد که "در صورت از دست رفتن این فرصت، ممکن است مسایل بسیار بدتر از آنچه که هست بشود."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید