3 کشته و 6 زخمی در درگیری اهالى جزيره قشم با نیروهاى انتظامى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طى درگیری نیروی انتظامی با مردم بومی ساکن در روستای «کووه» قشم در روز شنبه ۲۱ تیر ماه به مرگ سه نفر و زخمی شدن شش نفر دیگر انجامید.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در جریان کشف سوخت قاچاق در روستای «کووه» در جزیره قشم یک کودک و دو بزرگسال کشته شدند و حداقل شش نفر دیگر در جریان تیراندازی مستقیم نیروی انتظامی به شدت مصدوم شدند.


نیروی انتظامی هم چنین یک لنج متعلق به قاچاقچیان سوخت را در ساحل روستا به آتش کشید و اقدام به مصادره اموال قاچاقچان نموده است.

در تصاویر ارسالی شاهدان عینی برخی از اماکن توسط لودر تخریب شده است که گفته می‌شود محل نگهداری سوخت قاچاق بوده است.

از اسامی کشته و زخمی شدگان حادثه اطلاعی در دست نیست، تارنمای پلیس ایران نیز تاکنون از این واقعه که اعتراضات مردمی روستای مذکور را در پی داشته است، اطلاع رسانی نکردند.

Advertisement


جمال حسينى از اعضاى مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طى تماس العربية.نت با وى، ضمن تاكيد جزئيات اين حادثه ، درباره علل وقوع اين حادثه گفت : "مردم اين مناطق به خاطر سودجویی کار قاچاق كالا و نفط را انجام نمى دهند بلكه اين بیکاری و فقر است كه جوانان اين جزيره را به سمت اين تشويق مى كند و دولت به جاى حل معضل بيكارى وفقر با خشونت با اهالى منطقه رفتار مى كند".

حسينى افزود: " مردم اين منطقه از ستم مضاعف و تبعيض قومى ومذهبى به خاطر عرب بودن و سنى مذهب بودن رنج مى برند".

جزیره قشم بزرگترين جزيره در خليج و نزديك به تنگه هرمز، با مساحت 1491 كيلومتر مربع وجمعيتى بالغ بر 113,846 طبق آمار 2010 از عربهاى سنى مذهب هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم