فایننشال تایمز: فرانسه و بریتانیا در حال تعویض نقش رهبری خود در اروپا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که در بریتانیا یک دولت عمل‌گرای چپ با اتکای به کسب پیروزی برای در اختیار گرفتن اکثریت پارلمان به قدرت رسیده، در فرانسه سرنوشت دولت میانه رو با پیروزی چپ رادیکال از یک سو و شمار بسیار نمایندگان راست افراطی از سوی دیگر در ابهام قرار گرفته است.

به نوشته «فایننشال تایمز»، در حالی که پس از انتخابات بریتانیا و سرکار آمدن دولتی متکی به اکثریت مجلس این کشور به آرامی وارد هفته پس از انتخابات شد، در فرانسه چپ رادیکال یک گوشه و راست افراطی گوشه دیگری از مجلس را در اختیار گرفتند و دولت مکرون را بیش از پیش در منگنه بن‌بست سیاسی قرار دادند.

هرچند هر دو کشور همسایه نقشی مهم در آینده اروپا و همچنین مسائل جهانی از جمله مقابله با جنگ‌افروزی پوتین و یا تغییرات اقلیمی دارند اما به نظر می‌رسد فرانسه درحال از دست دادن جایگاه خود در تاثیرگذاری بر سیاست اروپا است.

چالش‌هایی که فرانسه و بریتانیا با آنها روبرو هستند سال آینده شدیدتر خواهد شد؛ جنگ اوکراین که به بن‌بست رسیده با امکان پیشروی روسیه روبرو شده است و از سوی دیگر ریاست جمهوری ترامپ اتحاد ناتو و تجارت بین‌المللی را با خطر روبرو می‌کند.

در تئوری برای مواجهه با این خطرات، دو کشور باید بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند اما در عمل چشم‌انداز آینده سیاسی فرانسه اتحاد عمل بریتانیا و فرانسه در مقابله با مسائل جهانی را زیرسوال می‌برد زیرا اگر سیاست‌ خارجی فرانسه با مواضع رادیکال همراه شود، از مواضع متعادل دولت استارمر دورتر می‌شود از همین رو است که دوید لامی وزیرخارجه جدید بریتانیا در دومین روز کاری خود به برلین سفر کرد و در آنجا به گرمی مورد استقبال قرار گرفت.

هرچند که بریتانیا دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست ولی رویکرد استارمر به برجسته‌ کردن نقش اروپا سبب می‌شود که تمایل کشورهای اروپایی برای همکاری با دولت جدید بریتانیا که طرحی برای پیمان امنیتی جدید با اروپا دارد، بیشتر شود.

راهکار وزیرخارجه جدید بریتانیا برای همکاری با اروپا با استقبال کشورهای اروپایی روبرو شده درحالی که در دوران برگزیت، فرانسه تلاش می‌کرد باج کمتری به بریتانیا داده شود اما اکنون با رویکرد تازه در دولت بریتانیا نقش فرانسه برای نزدیکی بیشتر بریتانیا به اتحادیه اروپا حیاتی است.

انتخابات فرانسه همچنین پیام مشخصی هم برای آمریکایی‌ها و کارزار ترامپ دارد: به نتایج نظرسنجی‌ها اطمینان نکنید.

در حالی که اغلب نظرسنجی‌ها تا چند روز پیش از انتخابات فرانسه نشان می‌داد راست افراطی در مجلس فرانسه به اکثریت می‌رسد اما آنها سوم شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size