بایدن در نشست «ناتو»: اوکراین پوتین را متوقف خواهد کرد

رئیس جمهوری آمریکا با حضور قاطع در مجمع ناتو تلاش کرده است تصویر متفاوتی از خود ارائه دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه 19 تیر طی نشست سران پیمان نظامی-امنیتی «ناتو» در واشینگتن دی‌سی، با دفاع از دستاوردهای سیاست خارجی خود گفت که اوکراین تهاجم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را متوقف می‌کند.

به گزارش «رویترز»، بایدن در یک سخنرانی پرشور گفت: «پوتین به چیزی کمتر از انقیاد کامل اوکراین و محو این کشور از روی نقشه راضی نخواهد شد، اما اوکراین می‌تواند پوتین را متوقف کند.»

محور اصلی نشست ناتو تخصیص کمک‌های نظامی و بشردوستانه جدید به اوکراین و ایجاد پلی برای این کشور جنگ‌زده به منظور پیوستن به ائتلاف 32 عضوی بود.

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه وارد واشینگتن شد.

زلنسکی گفت که برای تقویت پدافند هوایی اوکراین و دریافت جنگنده‌های F-16 بیشتر از ناتو تلاش خواهد کرد.

او افزود برای دریافت تضمین‌های امنیتی بیشتر برای اوکراین می‌جنگند و این از طریق حمایت‌های تسلیحاتی، مالی، و سیاسی تامین می‌شود.

زلنسکی قرار است پنجشنبه در کاخ سفید با بایدن دیدار کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت ناتو فرماندهی نظامی جدیدی در آلمان برای آموزش و تجهیز نیروهای اوکراینی تاسیس می‌کند.

او افزود که ناتو یک نماینده ارشد در کی‌یف برای تعمیق روابط منصوب خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در سخنانی گفت که این نشست مسیر اوکراین را برای عضویت در ناتو بیش از پیش هموار خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به رهبران صنایع دفاعی حاضر در نشست واشینگتن گفت که رهبران این پیمان متعهد خواهند شد تا سازندگان تسلیحات در سراسر اروپا و آمریکای شمالی را قادر به تولید بیشتر کنند.

او همچنین گفت ناتو از طرف چندین کشور از اعضای خود، سفارش موشک‌های ضدهوایی «استینگر» به ارزش تقریباً 700 میلیون دلار برای تحویل به اوکراین را داده است.

به گفته رویترز، بایدن که پس از مناظره ضعیف خود با دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، از طرف هم‌حزبی‌های دموکرات خود برای کناره‌گیری از کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت فشار قرار گرفته است، با حضور قاطع در مجمع ناتو تلاش کرده تصویر متفاوتی از خود ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید