انتخابات بریتانیا؛ احتمال پیروزی تاریخی حزب کارگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

انتخابات سراسری بریتانیا، از صبح پنج‌شنبه 14 تیر، برای برگزیدن 650 نماینده مجلس عوام این کشور در‌ حوزه‌های انتخاباتی در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی آغاز شده و تا 10 شب به وقت لندن ادامه دارد.

این انتخابات زودهنگام، پس از اعلام انحلال مجلس در دوم خرداد، توسط نخست وزیر بریتانیا ریشی سوناک برگزار می‌شود که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند بزرگترین اشتباه حزب حاکم محافظه‌کار بود. سوناک که با مخالفت‌های پیاپی مجلس با دولت و همچنین اختلافات داخلی در حزب محافظه‌کار روبرو بود، تصور می‌کرد با برگزاری انتخابات سراسری و کسب اکثریت در مجلس باردیگر می‌تواند قدرت خود را در دولت و حزب خود تثبیت کند. اما نتیجه نظرسنجی‌ها نشان داده است که حزب کارگر نه تنها به پیروزی خواهد رسید و به بیش از کرسی‌های لازم برای کسب اکثریت و تشکیل دولت دست خواهد یافت بلکه یک پیروزی تاریخی برای به دست آوردن اغلب کرسی‌ها را جشن خواهد گرفت که در دو قرن اخیر سابقه نداشته است.

در نظرسنجی ‌«یوگاو»، پیش‌بینی شده است که حزب کارگر به رهبری کی‌ئر استارمر و معاون او آنجلا راینر به 431 دست پیدا کنند که 226 کرسی بیشتر از مجلس قبلی است.

در حالی که حزب حاکم محافظه‌کار فقط 102 کرسی در مجلس آینده خواهد داشت که 242 کرسی کمتر از مجلس قبلی است.

در انتخابات قبلی 69 درصد از واجدین شرایط رای، در آن شرکت کرده بودند و پیش‌بینی شده که در انتخابات روز پنج‌شنبه بیش از 77 درصد از مردم در آن شرکت کنند.

رکورد بیشترین کسب اکثریت مطلق تا پیش از این مربوط به سال 1924 بود که حزب محافظه‌کار 412 کرسی را در مجلس بریتانیا به دست آورد. با این حال برخی پیش‌بینی‌ها حتی احتمال کسب 484 کرسی توسط حزب کارگر در انتخابات پنج‌شنبه را نیز مطرح می‌کنند که در این صورت در تاریخ بریتانیا بی‌سابقه خواهد بود.

نتایج نظرسنجی‌های مختلف درباره میزان رای احزاب بریتانیا در انتخابات مجلس
نتایج نظرسنجی‌های مختلف درباره میزان رای احزاب بریتانیا در انتخابات مجلس

ریشی سوناک، نخست وزیر محافظه‌کار روز چهارشنبه اظهار امیدواری کرده بود که برخلاف نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌ها، حزب محافظه‌کار آرای لازم برای باقی ماندن در قدرت را به دست آورد. اما آنجلا راینر، معاون حزب کارگر با انتشار پستی در اینستاگرام خود وعده «فرا رسیدن دگرگونی» را داده است.

حزب کارگر از چند هفته پیش با انتشار یک کتابچه برنامه خود را برای این دگرگونی در اختیار مردم قرار داده است، رئوس این برنامه شامل: بهبود وضع خدمات اجتماعی، کسب سود برای طبقه کارگر، بهبود وضع نابسامان بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، بهبود حقوق و مبارزه با تورم و گرانی مواد غذایی، تعدیل مالیات‌ها برای اکثریت مردم و همچنین کاهش هزینه‌های نظامی، افزایش پروژه‌های عمرانی، تسهیلات تهیه مسکن ارزان و ساخت سالیانه صدها هزار مسکن، سامان بخشیدن به وضعیت مهاجرت، مبارزه با رشد جرم و جنایت، پایان دادن به فروش خودروهای دیزلی و بنزینی تا 6 سال دیگر و همچنین بهبود شرایط بازنشستگی و بهداشت کودکان و همچنین ملی کردن برخی از خدمات خصوصی است.

در زمینه سیاست خارجی اعضای اصلی حزب کارگر از جمله وزرای دولت سایه آن اعلام کرده‌اند که خواستار حل مناقشه فلسطین- اسرائیل، به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی و ارتقای سطح روابط با دولت فلسطین به رهبری محمود عباس و همچنین برقراری فوری آتش‌بس در غزه هستند.

در ماههای گذشته بسیاری از اعضای حزب کارگر از دولت بریتانیا خواسته بودند که اقدامات موثری برای امدادرسانی به مردم غزه انجام دهد.

کلودیا وب، نماینده پیشین مجلس بریتانیا که تا چند ماه پیش عضو حزب کارگر بود، خرداد گذشته در مصاحبه اختصاصی به العربیه فارسی گفته بود دولت آینده بریتانیا باید راه‌حل دوکشوری را برای پایان دادن به مناقشه در خاورمیانه در دستور کار خود قرار دهد.

او همچنین گفت بسیاری از نمایندگان مجلس قبلی دولت را برای تحریم ارسال اسلحه به اسرائیل تحت فشار قرار داده بودند.

در مورد حکومت ایران نیز انتظار می‌رود حزب کارگر سیاست شفاف‌تر و در عین‌حال قاطع‌تری داشته باشد.

از هم‌اکنون دو وزیر کشور و امور خارجه دولت سایه حزب کارگر اعلام کرده‌اند که خواستار افزوده شدن سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی هستند. برخی از رسانه‌های آمریکایی هم نوشته‌اند سرکار آمدن حزب کارگر در بریتانیا و ترامپ در آمریکا سبب افزایش فشار بر حکومت ایران خواهد شد.

در مقابل حزب محافظه‌کار وعده داده است که سیاست‌های سختگیرانه‌تری درباره مهاجرت به کار خواهد بست، بودجه دفاعی را افزایش می‌دهد و همچنین از طریق کاهش تعداد کارکنان دولتی به بهبود وضعیت بهداشت خواهد پرداخت، مقابله با جرائم و همچنین طرح کمک برای خرید خانه از جمله وعده‌های انتخاباتی حزب محافظه‌کار است.

بسیاری از رسانه‌های بریتانیایی پیش‌بینی می‌کنند با پیروزی حزب کارگر به حکمرانی 14 ساله حزب محافظه‌کار پایان داده شود. حزب محافظه‌کار در دوران حساسی از تاریخ بریتانیا از جمله برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)، همه‌گیری کرونا، جنگ اوکراین، جنگ غزه و همچنین بحران اقتصادی و افزایش تورم بر سرکار بوده است و سیاست‌های آن در برابر این رخدادها با انتقادات بسیاری روبرو شده است.

بریتانیا یکی از کشورهایی بود که در زمان همه‌گیری کرونا به دلیل تاخیر مرگبار و مدیریت نادرست دولت بوریس جانسون، بالاترین میزان مرگ در جهان را داشت.

نتایج انتخابات از ساعت 11 شب به وقت لندن، بلافاصله پس از شمارش آرا در هر حوزه انتخاباتی اعلام خواهد شد و انتظار می‌رود تا قبل از ظهر جمعه 15 تیر تکلیف تمام کرسی‌های مجلس بریتانیا روشن شده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید