بورل: وزرای خارجه اتحادیه اروپا با فعال‌سازی مجدد کمیته نظارت بر مرز رفح موافقت کردند

کمیته وزیران عرب در بروکسل سندی شامل مراحل کامل برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه ارائه دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه هفتم خرداد اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا چراغ سبز نشان دادند تا کمیته اروپایی ناظر بر مرزها در رفح ماموریت خود را ازسرگیرد.

بورل در ادامه گفت که ازسرگیری ماموریت کمیته اروپایی ناظر بر مرزها در رفح به حمایت مصری‌ها، اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها نیاز دارد.

حل مسالمت‌آمیز مسأله فلسطین

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا همچنین کنفرانس بین‌المللی صلح برای حل مسالمت‌آمیز مسأله فلسطین برگزار خواهیم داد.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در واکنش به بمباران شامگاه یکشنبه اسرائیل بر خیمه‌های آوارگان فلسطینی در رفح در جنوب نوار غزه، گفت آن‌چه در رفح رخ داد، نشان می‌دهد مکانی امن در نوار غزه وجود ندارد.

کنفرانس بین‌المللی صلح

او با اشاره به این‌که طرحی عربی را برای برگزاری کنفرانسی درباره نحوه اجرای راه‌حل دو کشوری دریافت کرده است، اعلام کرد که «کنفرانس بین‌المللی صلح» برای حل مسالمت‌آمیز مسأله فلسطین برگزار خواهد شد.

بورل همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود بر لزوم اجرایی شدن حکم دیوان بین‌المللی دادگستری که هفته گذشته در مورد غزه صادر شده است، تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: «تصمیم دادگاه بین‌المللی مبنی بر توقف حمله نظامی اسرائیل به شهر رفح باید تحت هر شرایطی اجرا شود».

این در حالی است که کمیته وزیران خارجه عرب شامل سعودی، مصر، قطر، امارات و اردن نشستی را با مسئولان اتحادیه اروپا در بروکسل درباره لزوم توقف جنگ غزه برگزار کردند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» کمیته وزرای خارجه عرب چشم‌اندازی را درباره لزوم برقراری آتش‌بس که به تشکیل کشور فلسطینی منجر شود و طی 6 ماه به مسائل رسیدگی نهایی کند را به مسئولان اروپایی ارائه دادند.

وزیر خارجه اردن در این باره گفت: «در مواضع بسیاری از کشورهای اروپایی نسبت به آنچه در غزه اتفاق می‌افتد، تغییری ایجاد شده است و ما خواهان تبدیل آن به عمل هستیم
هیئت کمیته وزیران کشورهای عربی در بروکسل با مقامات اتحادیه اروپا دیدار و درباره توقف جنگ غزه گفت‌وگو کردند.

خبرنگار «العربیه» گزارش داد که کمیته وزیران عرب چشم‌اندازی را به شورای امور خارجه اروپا ارائه کرد که خواستار آتش‌بسی شده است که منجر به تشکیل کشور فلسطین و حل و فصل مسائل مربوط به وضعیت نهایی ظرف 6 ماه آینده شود.

این طرح عربی که نسخه‌ای از آن به شبکه «العربیه» رسیده‌، خواستار آن شده که مجموعه‌ای از گام‌ها برای دستیابی به آتش‌بس و حرکت به سوی تشکیل کشور فلسطین و پذیرش حضور نیروهای حافظ صلح بین‌المللی بر اساس قطعنامه شورای امنیت، اتخاذ شود.

وزرای خارجه کشورهای عربی در این طرح از تشکیلات امنیتی فلسطین خواستار تا به وظایف خود در نوار غزه بر اساس حکمرانی واحد، سلاح واحد و قانون واحد عمل کنند.

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن پیش از این دیدار تاکید کرد در مواضع بسیاری از کشورهای اروپایی در قبال آنچه در غزه اتفاق می‌افتد تغییراتی ایجاد شده است، اما او خواستار عملی شدن آن گام‌ها شد و در اظهارات خود به خبرنگاران در بروکسل اشاره کرد که دولت بنیامین نتانیاهو، قوانین بین‌المللی را تضعیف و اعتبار آن را خدشه‌دار می‌کند.

پیش‌تر سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل گزارش داده بود که اتحادیه اروپا عزم آن دارد تا ماموریت کمیته ناظران آن بر گذرگاه رفح ازسر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید