سفر صدر اعظم آلمان به پکن با هدف تقویت روابط اقتصادی با چین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اولاف شولز، صدراعظم آلمان در مقطعی حساس، در میانه موضع سختگیرانه غرب در قبال عملکرد تجاری چین و انتقاد از حمایت این کشور از روسیه، شنبه 25 فروردین راهی پکن می‌شود.

شولتز چند روز پیش با باز کردن حساب کاربری در اپلیکیشن چینی «تیک‌تاک»، آلمانی‌ها را غافلگیر کرد آنهم در حالی است که این پلتفرم با سیلی از اتهامات در ارتباط با وابستگی و درز اطلاعات به نفع دولت چین مواجه است.

انتقادات اروپایی‌ها علیه پکن در خصوص روابط نزدیکش با مسکو نیز در حال افزایش است.

انگیزه سفر شولتز

به نظر می‌رسد صدر اعظم 65 ساله آلمان با توجه به انتخابات پیش رو در سال آینده و میزان بسیار پائین حمایت مردمی و همچنین دودستگی در ائتلاف حاکم و مشکلات ایجاد شده برای اقتصاد قدرتمند آلمان در اروپا، به پکن نیاز دارد.

به نوشته مجله «پلیتیکو»، سفر سه روزه شولتز به پکن که طولانی‌ترین و مهم‌ترین سفر خارجی او از زمان تصدی منصبش در اواخر سال 2021 است، نه تنها فرصتی برای اثبات جایگاه جهانی او است، بلکه به رای دهندگان آلمانی نشان می‌دهد که او هر کاری که لازم باشد را برای حفظ قدرت اقتصادی کشورش انجام خواهد داد.

چین همیشه مسیری هموار و سرشار از سود و ثروت را در برابر صادرکنندگان آلمانی گشوده است که موجب تقویت سود آنها و حفظ جایگاه آلمان به عنوان یکی از کارآمدترین اقتصادهای جهان شده است.

در ارتباط با شرکت‌های آلمانی مانند «زیمنس» و «فولکس واگن»که 40 سال پیش سرمایه گذاری در چین را آغاز کردند، این کشور اکنون به یکی از ستون‌های تجارت جهانی این شرکت‌ها تبدیل شده است.

چین به تنهایی حدود 50 درصد از فروش جهانی خودروهای «فولکس واگن» را نمایندگی می‌کند.

بازار چین برای تعدادی از دیگر شرکت‌های بزرگ آلمانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

در این زمینه، موریتز شولارک، رئیس موسسه «کیل» برای اقتصاد جهانی، گفت: «تجارت با چین برای آلمان رفاه می‌آورد و در کوتاه‌مدت نمی‌توان از آن صرف نظر کرد».

نظر به شرایط سخت اقتصادی آلمان، شولتز چاره‌ای جز افزایش صادرات ندارد. با توجه به موفقیت‌هایی که شرکت‌های آلمانی طی سال‌ها در چین به دست آورده‌اند، مکانی بهتر برای شولتز وجود ندارد تا به رای‌دهندگان نشان دهد که در تلاش‌هایش جدی است.

اقتصاددانان و صندوق بین‌المللی پول از سال 2023 پیش‌بینی کرده بودند که دوران رکود اقتصادی آلمان همچنان ادامه یابد به طوری که صادرات آلمان در سال جاری تاکنون بیش از 2 درصد کاهش یافته و هیچ نشانه‌ای از بهبود اوضاع در چشم انداز، قابل مشاهده نیست.

با این حال، نرخ اشتغال در آلمان همچنان بالاست اما تغییر سریع آن در صورت عدم گشایش اقتصاد، محتمل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید