درگیری مهاجران تُرک‌ و کُردتبار متاثر از انتخابات شهرداری‌های ترکیه در بلژیک

تظاهرات فعالان کُرد حامل پرچم‌های «پ ک ک» دوشنبه در محله اروپایی شهر بروکسل به درگیری کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک، چهارشنبه 8 فروردین در پی یک سری حوادث خشونت‌آمیزی که متاثر از رخدادهای «انتخابات شهرداری‌های ترکیه» میان جوامع اعضای جامعه‌های مهاجران تُرک و کُرد تبار در بلژیک به وقوع پیوست، فراخوانی را برای برقراری آرامش صادر کرد.

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه قرار است روز یکشنبه آینده برگزار شود.

نخست‌وزیر بلژیک با اشاره به حزب کارگران کُردستان که از سوی ترکیه و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان «تروریستی» شناخته شده است، گفت: «اجازه دهید این خشونت، تحریکات و تظاهرات حمایت از سازمان‌های تروریستی را متوقف کنیم.»

تظاهرات فعالان طرفدار حقوق کُردها در روز دوشنبه و در پی حمل پرچم‌های «پ ک ک» به درگیری در محله اروپایی شهر بروکسل کشیده شد.

این در حالی است که پلیس بلژیک مجبور شد برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که خیابان‌ها را مسدود و مانع تردد شده بودند و علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شعار می‌دادند، به استفاده از ماشین‌های آب‌پاش متوسل شد.

به گزارش رسانه‌ها، این فعالان قصد داشتند پس از خشونتی که روز یکشنبه در استان لیمبورگ (شرق بلژیک) رخ داد، تظاهرات کنند، جایی که اعضای یک خانواده کُرد سوری مورد حمله خشونت‌آمیز ملی‌گرایان افراطی ترکیه قرار گرفتند.

متعاقبا، شورای جوامع کُرد در بلژیک، «ناوبل»، «حمله وحشیانه» منتسب به «گروه‌های گرگ خاکستری»، یک جنبش ملی‌گرای افراطی ترکیه را محکوم کرد. این سازمان کُرد نیز شامگاه سه‌شنبه خواستار آرامش شد.

دی کرو، چهارشنبه، در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود پس از نشست شورای امنیت ملی، «افرادی که از خارج آمده‌اند» را متهم به ارتکاب اعمال خشونت‌آمیز کرد که «دهه‌ها همزیستی» در بلژیک را تهدید می‌کند.

نخست‌وزیر بلژیک همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات شهرداری‌های ترکیه در پایان هفته جاری گفت:«این موضوع را از نزدیک دنبال می‌کنیم، چرا که در روزهای آینده لحظات مهم دیگری را نیز شاهد خواهیم بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید