پرتاب ماهواره‌های اروپایی با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، اروپا همکاری خود را با شرکت فضایی روسیه قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا برای پرتاب چهار ماهواره ناوبری گالیله بر روی موشک «فالکون 9» کمپانی آمریکایی اسپیس ایکس، با واشینگتن یک توافق امنیتی امضا کرد.

به دنبال این توافق، اواخر امسال چهار ماهواره گالیله توسط دو موشک اسپیس ایکس از فلوریدا به فضا پرتاب می‌شوند. وزن هر کدام از این ماهواره‌ها حدود 700 کیلوگرم است، و مقصد نهایی آنها مدار زمین در ارتفاع 22000 کیلومتری خواهد بود، که برای ماهواره‌های ناوبری مناسب است.

هزینه ساخت ماهواره‌های گالیله صدها میلیون یورو است. عملکرد آنها مشابه ماهواره‌های سیستم موقعیت‌یاب جهانی ساخت ایالات متحده ملقب به «جی‌پی‌اس» است، و برای مقاصد نظامی و غیرنظامی به کار می‌روند. این اولین بار است که ماهواره گالیله، که پروژه امنیتی سفت و سختی است، به خارج از قلمرو اروپا فرستاده می‌شود.

با توجه به لزوم اقدامات اضافی امنیتی، اتحادیه اروپا با پرداخت 196 میلیون دلار برای پرتاب دو موشک فالکون 9 موافقت کرد. این حدود 30 درصد بیشتر از قیمت استاندارد پرتاب موشک اسپیس ایکس است، که 67 میلیون دلار است.

سازمان فضایی اروپا طی دو سال گذشته مجبور شده چندین پرتاب از رقیب آمریکایی خود خریداری کند. در سال 2023، اروپا تلسکوپ فضایی «اقلیدس» خود را با موشک فالکون 9 پرتاب کرد. اواخر امسال نیز قرار است یک ماهواره رصدگر زمین و یک کاوشگر سیارکی پرتاب کند.

متوسل شدن اروپا به آمریکا دو دلیل عمده دارد. یکی اینکه پس از تهاجم روسیه به اوکراین، اروپا همکاری خود را با شرکت فضایی روسیه «روسکوسموس» قطع کرد. پس از آغاز جنگ، اروپا پروازهای خود با موشک روسی «سویوز» را متوقف کرد. اروپا با استفاده از نسخه اصلاح‌شده سویوز از پایگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه ماهواره پرتاب می‌کرد.

دلیل دیگر تاخیرهای مداوم در توسعه موشک «آریان 6» است. سازمان فضایی اروپا قرار بود این موشک را چهار سال پیش رونمایی کند، اما این پروژه تاکنون چندین بار دچار مشکل فنی و در نتیجه تاخیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید