اقلیم جدا شده «اوستیای جنوبی» گرجستان در حال بررسی الحاق به روسیه است

کشورهای غربی، روسیه را متهم به الحاق آبخازیا و اوستیای جنوبی می‌کنند. این دو منطقه یک پنجم خاک گرجستان را تشکیل میدهند و تفلیس قصد بازپس‌گیری آنها را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «روسیه» یک‌شنبه 27 اسفند به نقل از آلن آلبوروف، رئیس پارلمان «اوستیای جنوبی» گزارش داد این اقلیم که از گرجستان جدا شده و خود را یک کشور مستقلی می‌داند، به دنبال مذاکره با مقامات روسی برای الحاق به این کشور است.

روسیه پس از دفع نیروهای گرجستانی در جنگ 5 روزه در سال 2008 که قصد بازپس‌گیری اوستیای جنوبی را داشت، این منطقه به علاوه منطقه آبخازیا را دو کشور مستقل اعلام کرد.

کشورهایی نظیر ونزوئلا، نیکاراگوئه، نائورو و سوریه نیز این دو منطقه را کشورهای مستقل می‌دانند.

اما کشورهای غربی، روسیه را متهم به الحاق آبخازیا و اوستیای جنوبی می‌کنند. این دو منطقه یک پنجم خاک گرجستان را تشکیل میدهند و تفلیس قصد بازپس‌گیری آنها را دارد.

خبرگزاری «روسیه» به نقل از آلان آلبوروف در پاسخ به همه‌پرسی قانون اساسی گفت: «همه این موضوعات را با هماهنگی نزدیک با روسیه و با توجه به روابط دوجانبه و معاهدات فیمابیم مورد بحث قرار می دهیم.»

آلبوروف افزود: « به محض اینکه برای الحاق با فدراسیون روسیه به توافق برسیم، این کار را انجام خواهیم داد.»

به گزارش خبرگزاری «روسیه»، آلن گاگلویف، رئیس جمهور اوستیای جنوبی مورد حمایت روسیه، سال گذشته از امکان الحاق رسمی این منطقه به روسیه ابراز امیدواری کرد.

اوستیای جنوبی پس از جنگ سال‌های 1991 و 1992 که هزارن نفر در آن کشته شدند از گرجستان جدا شد و روابط نزدیک خود با منطقه اوستیای شمالی همجوار روسیه را حفظ کرد.

اکثر جمعیت اوستیای جنوبی از نظر قومی با گرجی‌ها متفاوت هستند و به زبان محلی نزدیک به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

تقریبا همه ساکنان این منطقه دارای پاسپورت روسی هستند و اقتصاد آن‌ها به روسیه وابسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید