آمریکا به مقامات اسرائیلی: از عملیات نظامی بدون برنامه مشخص در رفح حمایت نمی‌کنیم

وزارت خارجه آمریکا: بلینکن خطاب به هرتزوگ بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای محافظت از جان غیرنظامیان و جلوگیری از گسترش جنگ در منطقه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، شنبه 28 بهمن اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، به اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل اطلاع داده است که واشینگتن نمی‌تواند از عملیات نظامی زمینی در رفح بدون وجود برنامه‌ای قابل اعتماد و اجرا برای تضمین امنیت بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در این شهر، حمایت کند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای افزود که بلینکن به هرتزوگ بر لزوم اتخاذ تدابیر ممکن برای حفاظت از جان غیرنظامیان و جلوگیری از گسترش درگیری توسط همه طرف‌ها تاکید کرد.

بلینکن همچنین به رئیس جمهوری اسرائیل در مورد تعهد واشینگتن به صلح پایدار در خاورمیانه، از جمله ایجاد کشور فلسطینی و در عین حال تضمین امنیت اسرائیل، اطمینان‌خاطر داد.

«ایجاد کشور فلسطین»

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا شنبه 28 بهمن اعلام کرده بود که «فرصت استثنایی» طی ماه‌های آینده برای حل بحران‌ها وجود دارد.

بلینکن طی سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین بر نیاز فوری به پیشبرد تلاش‌ها برای برپایی یک کشور فلسطینی که امنیت اسرائیل را نیز تضمین می‌کند، تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که تلاش‌هایی واقعی به رهبری کشورهای عربی برای اصلاح تشکیلات خودگردان فلسطین وجود دارد.

جزئیات یورش به رفح

رسانه‌های اسرائیلی بامداد شنبه اعلام کردند که ارتش این کشور هفته آینده طرح تفصیلی برای یورش به رفح در جنوب نوار غزه را به رهبری سیاسی ارائه خواهد کرد.

نشریه «تایمز اسرائیل» با استناد به گزارش «شبکه 12» گزارش داد که این طرح ظاهرا شامل انتقال ساکنان رفح به مناطق دیگر در جنوب و مرکز نوار غزه است، اما شامل انتقال آن‌ها به شمال نوار غزه نمی‌شود.

این مجله اسرائیلی اشاره کرد که یوآو گالانت، وزیر دفاع و بنی گانتز، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، معتقدند که در صورت عدم توافق با حماس در مورد گروگان‌ها تا ماه رمضان، که از مارس آینده آغاز می‌شود، ارتش باید وارد رفح شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید