کنگره خروج آمریکا از «ناتو» را تقریبا غیرممکن کرد

کین و روبیو هنگامی که ترامپ در کاخ سفید بود نتوانسته بودند لایحه خود را به تصویب برسانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با نظر به تهدید‌های دونالد ترامپ مبنی بر خارج کردن ایالات متحده از پیمان نظامی-امنیتی آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو»، کنگره آمریکا با گنجاندن ماده‌ای در لایحه بودجه 886 میلیارد دلاری «پنتاگون»، خروج واشینگتن از این پیمان را «مشروط به رای کنگره» و تقریبا غیرممکن کرد.

به گزارش «بیزنس اینسایدر»، تیم کین، سناتور دموکرات ویرجینیا، و مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه فلوریدا، روز پنجشنبه لایحه‌ای دوحزبی ارائه کردند که بر اساس آن دولت آمریکا برای خروج از ناتو نیاز به تصویب کنگره یا سنا دارد.

سنا با 87 رای موافق در مقابل 13 رای مخالف این لایحه را تصویب و به قانون تبدیل کرد، و قرار است جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا آن را به زودی امضا کند. کین و روبیو هنگامی که ترامپ در کاخ سفید بود نتوانسته بودند لایحه خود را به تصویب برسانند.

در ماده مذکور به صراحت نامی از رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیامده است. ترامپ خود نیز علنا نگفته است که قصد دارد آمریکا را از ناتو خارج کند. با این حال، این نگرانی وجود دارد که اگر او در انتخابات ریاست جمهوری 2024 پیروز شود، ایالات متحده را از این پیمان نظامی-امنیتی دوران جنگ سرد بیرون بکشد.

ترامپ برای چندین دهه منتقد سرسخت ناتو بوده است. او در کتابی در سال 2000 نوشت که خروج از ناتو سالانه میلیون‌ها دلار برای آمریکا صرفه‌جویی می‌کند، و افزود هزینه استقرار نیروهای ناتو در اروپا بسیار بالاست، و تاکید کرد از پول‌هایی که هزینه نگهداری ناتو می‌شود، می‌توان «استفاده‌ بهتری» کرد.

ترامپ هنگامی که رئیس‌جمهوری بود، اعضای اروپایی ناتو را به خاطر عدم هزینه کافی برای دفاع از خود به شدت مورد انتقاد قرار داد. وی همچنین ماده 5 اساسنامه ناتو، که طبق آن در صورت حمله یک کشور خارجی به یکی از اعضای این پیمان، دیگر اعضا باید به دفاع از آن برخیزند، را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید