پنتاگون: نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه طی 38 مورد هدف حمله قرار گرفتند

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا: زیردریایی اتمی اوهایو که روزهای گذشته وارد آب‌های خاورمیانه شده اکنون در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم مستقر شده تا از تلاش‌های بازدارنده واشینگتن در منطقه پشتیبانی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، «پنتاگون» تاکید کرد که نیروهای آمریکایی از 17 اکتبر گذشته تاکنون در عراق و سوریه در 38 مورد هدف حمله قرار گرفته‌اند که در نتیجه آن عملیات‌ها 45 سرباز و کارمند آمریکایی به‌طور جزئی زخمی شدند.

این اظهارات مسئول پنتاگون درحالی مطرح می‌شود که گروه‌های شبه‌نظامی عراقی اعلام کردند شامگاه دوشنبه پانزدهم آبان در 6 مورد پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی را در عراق و سوریه هدف حملات خود قرار دادند.

پت رایدر، در مورد زیردریایی اتمی اوهایو که روزهای گذشته وارد آب‌های خاورمیانه شده است، تصریح کرد که اکنون در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم قرار دارد تا از تلاش‌های بازدارنده واشینگتن در منطقه پشتیبانی کند.

این مقام نظامی آمریکا با اشاره به افزایش آمار غیر‌نظامیان کشته شده بر اثر ادامه بمباران اسرائیل در نوار غزه که به هزاران نفر رسیده است، خاطرنشان کرد که پنتاگون مذاکرات خود را با اسرائیلی‌ها و سایرین در منطقه بر ضرورت ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار متمرکز کرده است.

این سخنگوی پنتاگون، در ادامه گفت که واشینگتن در مورد عملیاتی که انجام می‌دهند با اسرائیلی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، اما شرطی برای استفاده تل‌آویو از سلاح‌هایی که به این کشور ارسال می‌کند، تعیین نمی‌کند.

افزایش سطح آمادگی واشینگتن

شایان ذکر است که ایالات متحده آمادگی نظامی خود را افزایش داده و سامانه‌های دفاع هوایی بیشتری را به خاورمیانه فرستاده است.

از زمان شروع درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر، پس از حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌های اسرائیلی در نوار غزه، تهدیدات زیادی از سوی چندین جناح و گروه مورد حمایت ایران در عراق، سوریه و حتی لبنان علیه اسرائیل و منافع و پایگاه‌های آمریکا افزایش یافته است.

حزب‌الله لبنان که تاکنون به تنش‌های مرزی محدود با اسرائیل اکتفا کرده، نیز به نوبه خود بیش از یک بار به شرکت در جنگ علیه اسرائیل در صورت لزوم تهدید کرده است.

رهبر حوثی‌ها در یمن همچنین در 10 اکتبر تهدید کرده بود که در صورت دخالت مستقیم نیروهای آمریکایی در درگیری‌های غزه، پهپادها و موشک‌های خود را به سمت اسرائیل پرتاب خواهد کرد و پس از آن با پرتاب چندین موشک و پهپاد به سوی بندر ایلات علیه اسرائیل «اعلان جنگ» کرد.

شایان ذکر است که از هفتم اکتبر گذشته تاکنون در بمباران مستمر اسرائیل در پاسخ تلافی‌جویانه به حمله غافلگیرانه جنبش حماس به شهرهای مرزی اسرائیل، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در نوار غزه به بیش از 10هزار افزایش یافته است که اغلب آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

اسرائیل از پاسخگویی به درخواست‌های فزاینده برای آتش‌بس بشردوستانه خودداری می‌کند.

نبردهای خشونت‌آمیز در نوار غزه در حالی ادامه دارد که ارتش اسرائیل گزارش داد که نبردهای زمینی با «حملات گسترده» به تعداد 2500 بار از 27 اکتبر تاکنون در تلاش برای بیرون راندن جنگجویان حماس که در شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی سنگر گرفته‌‌اند، همراه بوده است.

اسرائیل محاصره دریایی، هوایی و زمینی خود را که از زمان به قدرت رسیدن حماس در نوار غزه در سال 2007 اعمال کرده بود و اکنون با قطع آب، غذا، برق، سوخت و جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه تحت بمباران گسترده، تشدید و کامل کرده و ساکنان نوار غزه را با فاجعه‌ای انسانی مواجه ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید