پایان مهلت 48 ساعته سفیر فرانسه در نیجر برای ترک خاک این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم پایان مهلت 48 ساعته شورای نظامی نیجر به «سیلون ایت» سفیر فرانسه برای خروج از این کشور، سرنوشت او هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

خبرنگار «العربیه» در نیجر دوشنبه 6 شهریور در گزارشی تاکید کرد که سیلون ایت به‌رغم پایان مهلت مقرر همچنان در سفارت فرانسه در نیامی است.

وضعیت فرانسه در نیجر از متحد به دشمن

خبرنگار العربیه تصریح کرد که حدود بیست نفر از جمله تعدادی از دیپلمات‌ها، کارمندان و نیروهای ویژه فرانسه هنوز در داخل ساختمان سفارت حضور دارند.

به گفته منابع العربیه، ریاست شورای نظامی نیجر تاکید کرده که مردم این کشور به بسیج خود برای مجبور کردن سفیر و کلیه نیروهای نظامی فرانسه به خروج از نیجر ادامه خواهند داد.

روز گذشته، اطراف سفارت شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که معترضان خواستار خروج سفیر و نیروهای فرانسوی از نیجر شدند.

نیامی پایتخت نیجر میزبان یک پایگاه نظامی بزرگ فرانسوی است که شامل ده‌ها هواپیمای نظامی برای مقابله با گروه‌های مسلح در سواحل آفریقا است. اگر چه تعداد نیروهای فرانسوی در این پایگاه نظامی فرانسوی در نیجر محدود است و از 1500 سرباز تجاوز نمی‌کند اما این پایگاه نقش اصلی در مبارزه علیه گروه‌های مسلح در سواحل آفریقا و همچنین منع مهاجرت غیرقانونی آفریقایی‌ها به سمت اروپا را ایفا می‌کند.

از زمان کودتای نظامی 26 ژوئیه در نیجر، خصومت و دشمنی با پاریس افزایش یافته است به‌ویژه که شورای نظامی نیجر، فرانسه را به تشویق جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای مداخله نظامی به منظور بازگرداندن قدرت به محمد بازوم متهم می‌کند.

مالی و بورکینافاسو

حضور نظامی فرانسه، از سال 2020، در بحبوحه موج کودتا در منطقه ساحل، به طور فزاینده‌ای در غرب آفریقا شکننده شده است.

نیروهای فرانسوی از مالی و بورکینافاسو بیرون رانده شدند و دشمنی و خصومت با پاریس افزایش یافت.

همزمان حضور نظامی و نفوذ روسیه در منطقه ساحل آفریقا افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید