کره شمالی در صدد ارسال ماهواره برای تجسس از آمریکا است

نایب رئیس کمیته نظامی مرکزی حزب حاکم: «ماهواره اکتشافی نظامی شماره 1» با هدف «مقابله با اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده و متحدانش» در ژوئن پرتاب خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رسانه دولتی پیونگ یانگ، به نقل از یک مقام ارشد کره شمالی اعلام کرد که این کشور قصد دارد در ماه ژوئن، ماهواره جاسوسی برای نظارت بر تحرکات نظامی ایالات متحده و شرکای آن پرتاب کند.

مقامات ژاپنی روز گذشته اعلام کردند که پیونگ یانگ به آنها اطلاع داد که در صدد پرتاب یک ماهواره جاسوسی در این هفته است. این مقامات هشدار دادند که رژیم کیم جونگ اون، در واقع قصد دارد یک موشک بالستیک را در چالش با تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور، آزمایش کند.

خبرگزاری رسمی «کی سی ان ای» سه‌شنبه به نقل از ری پیونگ چول، نایب رئیس کمیته نظامی مرکزی حزب حاکم، گفت که «ماهواره اکتشافی نظامی شماره 1» با هدف «مقابله با اقدامات نظامی خطرناک ایالات متحده و متحدانش در ژوئن پرتاب خواهد شد.»»

این مقام کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی را به انجام اقدامات «بی پروا» متهم کرد و افزود که کشورش «نیاز به گسترش ابزارهای شناسایی و اطلاعات و بهبود تسلیحات گوناگون دفاعی و تهاجمی»، در راستای تلاش برای افزایش آمادگی نظامی خود را احساس می‌کند.

این مقام کره شمالی همچنین ایالات متحده را به «فعالیت‌های جاسوسی هوایی خصمانه در شبه جزیره کره و پیرامون آن» متهم کرد.

از سویی به گفته توکیو، پیونگ یانگ به گارد ساحلی ژاپن اطلاع داده است که موشک را در فاصله 31 مه تا 11 ژوئن پرتاب خواهد کرد و آب‌های نزدیک دریای زرد، دریای شرق چین و شرق جزیره لوزون در فیلیپین، مناطق خطرناک تلقی می‌شوند.

این هشدار معمولاً به این معنی است که ممکن است بقایای موشک یا برخی از قسمت‌های آن در این آب‌ها سقوط کند.

کره شمالی در سال 2012 و سپس در سال 2016، آزمایش‌های موشکی بالستیک را پرتاب ماهواره توصیف کرد که طی آن‌ها، موشک‌ها، حریم هوایی استان اوکیناوا در جنوب ژاپن را نقض کردند.

بر اساس توئیت روز گذشته دفتر فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن که در آن آمده «موشک بالستیکی که (پیونگ یانگ) آن را ماهواره توصیف می‌کند»، مسئولان ژاپنی بر این باورند که موضوع فی الواقع، آزمایش موشک بالستیک است.

بر اساس این توییت، نخست‌وزیر ژاپن از مسئولان ذی‌ربط خواسته است تا ضمن گردآوری اطلاعات و حفظ هوشیاری، با متحدان از جمله ایالات متحده و کره جنوبی، هماهنگی تنگاتنگ داشته باشند.

نقض قطعنامه‌های شورای امنیت

کیشیدا گفت: «حتی اگر این موشک به عنوان ماهواره توصیف شود، پرتاب با استفاده از فناوری موشک بالستیک، نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل بوده و مشکلی جدی است که امنیت مردم را تهدید می‌کند.»

وزارت دفاع ژاپن به نیروی هوایی دستور داد هر موشک بالستیکی که سقوطش در آب قطعی است را منهدم کند.

این وزارتخانه اعلام کرد که به نیروهای خود اجازه می‌دهد از موشک‌های«اس ام 3» موشک‌های«پاتریوت پک 3» برای سرنگون کردن موشک‌ها در ارتفاع متوسط استفاده کنند.

وزارت دفاع کره جنوبی تایید نکرد که آیا از پرتاب آتی مطلع شده است یا خیر اما وزارت خارجه کره جنوبی به سرعت بیانیه‌ای شدیداللحن را صادر کرد.

چانگ سونگ چانگ، تحلیلگر مرکز مطالعات کره شمالی در «انستیتو سجونگ»، گفت که این استراتژی که پیونگ یانگ برای اطلاع رسانی به ژاپن به کار گرفت، ممکن است مربوط به رزمایش‌های مشترک بزرگ سئول و واشینگتن باشد که از پنج‌شنبه در فاصله 25 کیلومتری جنوب مرز میان دو کره آغاز شد.

چانگ همچنین خاطرنشان کرد که سئول «در یک سند دفاعی در ماه فوریه، کره شمالی را دشمن خواند. کره شمالی، علاقه‌ای به ژاپن ندارد، اما اکنون دلایل بیشتری برای نفرت از سئول در دست دارد.»

سئول و توکیو هفته‌هاست که در حال ترمیم مناسبات تیره خود و تمرکز بر تقویت همکاری‌ها در مقابله با تهدیدات نظامی کره شمالی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید