وزارت خارجه چین از سفر رئیس جمهوری این کشور به روسیه خبر داد

کشورهای غربی به‌دلیل وجود شراکت راهبردی میان چین و روسیه که در سفر پیشین پوتین به پکن میان دو کشور امضا شد، چین را کشوری بی‌طرف در جنگ اوکراین به‌شمار نمی‌آوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه چین اعلام کرد که شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور در روزهای 20 تا 22 مارس برای دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود و با هدف تعمیق روابط راهبردی دوجانبه به مسکو سفر می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه چین که جمعه 26 اسفند منتشر شد، آمده که پکن بر موضع خود درباره حل عادلانه مسئله اوکراین تاکید دارد و در تلاش برای تقویت گفتگوهای صلح میان دو طرف منازعه است.

Advertisement

بیانیه افزوده که مقامات عالی دو کشور به طور جدی درباره مسائل و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای رایزنی خواهند کرد.

همزمان کاخ کرملین نیز در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که روسای جمهوری روسیه و چین درصدد تعمیق روابط و شراکت راهبردی میان دو کشور هستند.

برخی منابع خبری اطلاع دادند که پینگ پس از آن تماسی ویدیویی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برقرار خواهد کرد. هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است.

به گفته ناظران بین‌المللی، در صورت گفتگوی رئیس جمهوری چین با همتای اوکراینی، چنین اقدامی در کنار پیشنهاد 12 بندی پکن برای حل‌وفصل بحران میان کی‌یف و مسکو می‌تواند گامی مهم جهت ایجاد صلح بین دو طرف جنگ بوده و جایگاه چین به عنوان یک میانجی‌گر بین‌المللی را تقویت کند.

با این حال، کشورهای غربی به‌دلیل وجود سند شراکت راهبردی میان چین و روسیه که در سفر پیشین پوتین به پکن میان دو کشور امضا شد، چین را کشوری بی‌طرف در جنگ اوکراین به‌شمار نمی‌آوردند.

رئیس جمهوری کنونی چین تاکنون 39 دیدار مستقیم با همتای روس خود داشته که آخرین دیدار آنها در سپتامبر گذشته طی کنفرانسی در آسیای میانه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم