مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آراء خواستار عقب‌نشینی روسیه از اوکراین شد

تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل با اولین سالگرد حمله نظامی روسیه در 24 فوریه 2022 به خاک اوکراین همزمان بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در اولین سالگرد جنگ روسیه علیه اوکراین، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با 141 رای موافق خواستار عقب‌نشینی ارتش روسیه از خاک همسایه غربی خود و برقراری صلحی «عادلانه و پایدار» میان دو کشور شد.

هفت کشور به قطعنامه مجمع عمومی که شامگاه پنج‌شنبه چهارم اسفند برگزار شد، رای منفی داده و 32 کشور از جمله چین و هند نیز رای ممتنع دادند.

یک روز پس از سفر وزیر خارجه چین به مسکو و تاکید بر تعمیق روابط میان دو کشور، پکن به قطعنامه مجمع عمومی رای ممتنع داد. این برای چهارمین بار از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است که چین به چنین قطعنامه‌هایی رای ممتنع می‌دهد.

کشورهای روسیه، بلاروس، کره شمالی، مالی، نیکاراگوا، سوریه و اریتره به قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل رای منفی دادند.

قطعنامه مجمع عمومی بر «وحدت سرزمینی اوکراین»، تاکید کرده و از روسیه خواسته «سریعا و بطور کامل و بدون پیش‌شرط همه نیروهای نظامی خود را از مرزهای رسمی اوکراین» به عقب براند.

قطعنامه مذکور همچنین خواستار «توقف فعالیت‌های خصمانه» شده و بر «ایجاد سریع صلحی عادلانه و پایدار در اوکراین طبق میثاق ملل متحد» تاکید کرده است.

طی گذشت یک سال از جنگ، روسیه با استفاده از حق «وتو» از تصویب هرگونه قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون جنگ اوکراین ممانعت به عمل آورد. با این حال مجمع عمومی تاکنون موفق به تصویب چهار قطعنامه درباره این جنگ شد.

به‌رغم این که قطعنامه‌های مجمع عمومی الزام‌آور نیستند، جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که «این قطعنامه کاملا بی‌تاثیر نیست» و نگرانی‌های جامعه بین‌المللی در رابطه با جنگ روسیه علیه اوکراین را نشان می‌دهد.

شمار کشورهای موافق سه قطعنامه پیشین مجمع عمومی پیرامون عملیات نظامی روسیه بین 140 تا 143 کشور بوده و همواره پنج کشور «روسیه، بلاروس، سوریه، کره شمالی و اریتره» به این قطعنامه‌ها رای منفی داده‌اند. تعداد 40 کشور هم به‌طور میانگین رای آنها به قطعنامه‌های مذکور ممتنع بوده است.

در همین رابطه، لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد بر رای قاطع مجمع عمومی علیه عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین تاکید کرد.

هیئت اتحادیه اروپا در سازمان ملل هم اعلام کرد که قطعنامه مجمع عمومی نشانه تاکید جامعه جهانی برای برقراری صلحی عادلانه ‌و پایدار در اوکراین طبق میثاق ملل متحد است.

هیئت نمایندگی بریتانیا در سازمان ملل نیز اظهار داشت که «جهان از اوکراین حمایت کرد و روسیه باید تجاوز و جنگ را متوقف کند.»

تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل با اولین سالگرد حمله نظامی روسیه در 24 فوریه 2022 به خاک اوکراین همزمان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید