تایمز: اورانیوم غنی‌شده بالای 60 درصد ایران تنها برای تولید بمب اتم کاربرد دارد

ادامه موجودیت رسمی توافق هسته‌ای 2015 قدرت‌های جهان با تهران تاکنون جلوی حمله نظامی غرب به تاسیسات اتمی ایران را گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «ساندی تایمز» در مقاله‌ای نوشته اورانیوم غنی‌شده بالای 60 درصد که ایران این روزها مقادیر زیادی از آن را تولید می‌کند، هیچ کاربرد دیگری ندارد و تنها به کار تولید بمب اتم می‌آید.

به گفته این روزنامه، تهران مدعی است که قصد ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد، اما هیچ کاربرد دیگری به جز نظامی برای اورانیوم غنی‌شده بالای 60 درصد متصور نیست. به همین دلیل هم اگر غنی‌سازی پیوسته به سطح تسلیحاتی نزدیک شود، چالش جدیدی برای واکنش غرب به برنامه هسته‌ای ایران ایجاد خواهد کرد.

بازرسان سازمان ملل اخیراً آثاری از اورانیوم غنی‌شده تا درجه نزدیک به تسلیحاتی در یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران پیدا کردند که نشان می‌داد اورانیوم تا غلظت 84 درصد غنی شده است.

این خبر روز یکشنبه توسط برخی خبرگزاری‌های آمریکایی درز داده شد، و نگرانی‌ درباره شدت گرفتن درگیری‌ها در خاورمیانه را افزایش داد. با این حال، رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از توضیح دادن در این باره طفره رفت و سربسته گفت «در حال مذاکره» با تهران است.

در واکنش به خبر کشف اورانیوم غلظت بالا، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که هرگونه ادعای غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 90 درصد توسط تهران یک «تهمت» است.

بهروز کمالوندی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در بیانیه‌ای که رسانه‌های دولتی منتشر کرده‌اند، مدعی شد که تهران تاکنون هیچ تلاشی برای غنی‌سازی بالای 60 درصد نداشته است.

فرانسه روز دوشنبه نگرانی عمیق خود را از اخبار جدید ابراز کرد و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار شفاف‌سازی شد. کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در این باره گفت: «تاکید لازم نیست که اگر این اخبار تایید شود، یک عامل جدید و بسیار نگران‌کننده خواهد بود.»

به گفته تایمز، ادامه موجودیت رسمی توافق هسته‌ای 2015 قدرت‌های جهان با تهران تاکنون جلوی «حمله نظامی» غرب به تاسیسات اتمی ایران را گرفته است، اما اسرائیل می‌گوید هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، و گفته می‌شود تل‌آویو برای حمله احتمالی به ایران برنامه‌ریزی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید