وزارت خارجه آمریکا: رهبر جدید القاعده در ایران اقامت دارد

آمریکا گزارش سازمان ملل مبنی بر تعیین سیف العدل به عنوان رهبر جدید القاعده را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که سیف‌ العدل به عنوان رهبر جدید القاعده در ایران اقامت دارد.

پرایس، چهارشنبه 15 فوریه در نشستی مطبوعاتی گفت، ارزیابی ایالات متحده آمریکا تایید کننده گزارش سازمان ملل مبنی بر حضور سیف العدل در ایران است.

کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد، در گزارش جدید خود آورده است، بر اساس اطلاعاتی که از اغلب کشورهای عضو این سازمان به دست آمده، رهبری القاعده پس از کشته‌شدن بن لادن و ایمن الظواهری به سیف العدل رسیده است.

پرایس در این زمینه افزود: «فراهم‌کردن پناهنگاه امن به القاعده یک مثال دیگر از حمایت گسترده جمهوری اسلامی از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه و خارج از آن است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد، واشینگتن برای مقابله با فعالیت‌های جمهوری اسلامی به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود ادامه می‌دهد.

سیف العدل یکی از چهره‌های برجسته القاعده و از موسسان این شبکه تروریستی است که مسئول تامین امنیت اسامه بن لادن بود و برخی از هواپیماربایانی که حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 را انجام دادند، آموزش می‌داد.

کمیته کارشناسان سازمان ملل افزود که ارزیابی‌ها درباره رهبری القاعده توسط سیف العدل متفاوت است چرا که این سازمان رهبری او را هنوز اعلام نکرده است.

با این حال، اکثر کشورها یکی از عوامل اصلی عدم اعلام جانشینی سیف العدل برای الظواهری را حضور وی در ایران می‌دانند که معضلات بزرگ مذهبی، فرقه‌ای و عملیاتی را برای القاعده ایجاد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید