شهرداری نوفل‌ لوشاتو برای همیشه نام روح‌الله خمینی را از این شهرک حذف کرد

پس از تلاش طولانی مخالفان جمهوری اسلامی، شهرداری پاریس دستوری صادر کرد که بر اساس آن نصب هرگونه تصویر و پوستر برای یادبود اقامت خمینی در این شهر ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه فرانسوی «لیبراسیون» در گزارشی از تصمیم شهرداری «نوفل‌ لوشاتو»، در حومه پاریس، برای حذف همیشگی نام روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی از این شهرک خبر داد.

این روزنامه از محدودیت‌های شهرداری نوفل‌ لوشاتو برای برگزاری مراسم یا نصب عکس و پوستر درباره اقامت خمینی در این شهرک خبر داده است.

لیبراسیون نوشته است که شهرداری پاریس با صدور حکمی اعلام کرد که این بنای یادبود تنها در ستایش خمینی و جمهوری اسلامی نیست، بلکه جنایات جمهوری اسلامی و نقض مکرر حقوق بشر در این کشور را ستایش کرده و به همین دلیل کرامت انسانی را نقض می‌کند.

این روزنامه سراسری چاپ پاریس، به نقل از یکی از شهروندان نوفل‌ لوشاتو نوشته است: «دیگر نمی‌خواهیم نوفل‌ لوشاتو به اسم خمینی آمیخته باشد. او تصادفی به اینجا آمد و ما می‌خواهیم این گذشته را برای همیشه فراموش کنیم.»

بنا به این گزارش شهرداری پاریس پس از تلاش طولانی مخالفان جمهوری اسلامی، دستوری صادر کرد که بر اساس آن نصب هرگونه تصویر و پوستر برای یادبود اقامت خمینی در این شهر ممنوع است.

پیشتر، یک منبع آگاه در ژاندارمری منطقه ایولین به خبرگزاری فرانسه گفته بود که روز چهارشنبه 25 ژانویه، افرادی شیشه تابلو را شکسته و عکس خمینی را از قاب چوبی آن در آورده و تخریب کردند.

همزمان با بالاگرفتن اعتراضات ضدحکومتی در ایران، الیزابت سانجیوی، شهردار نوفل لوشاتو اعلام کرد عکس خمینی، که برای مدتی در یک ملک خاص در این شهرک اقامت داشته جمع‌آوری خواهد شد.

گفته شده بود که این اقدام پس از درخواست سازمان بین‌المللی حقوق زنان به نمایندگی از 40 سازمان غیردولتی و در راستای دفاع از اعتراضات سراسری جاری در ایران انجام می‌شود.

همزمان، سازمان بین‌المللی حقوق زنان و شمار دیگری از نهادهای غیردولتی در فرانسه خواستار نامیدن میدان یا خیابانی در نوفل لوشاتو به نام «مهسا امینی»، دختر 22 ساله کرد هستند که به بهانه عدم رعایت حجاب اجباری توسط پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد» در بازداشتگاه کشته شد.

ایران پس از قتل حکومتی مهسا امینی در اواخر شهریور شاهد بی‌سابقه‌ترین اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی است که بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری دست‌کم‌ 527 معترض تاکنون توسط نیروهای امنیتی کشته و هزاران نفر بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید