قطعنامه‌های سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از معترضان ایرانی

سناتور بلکبرن: ایالات متحده باید تا زمان رسیدن مردم ایران به پیروزی از آنها حمایت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای ضمن اعلام حمایت از معترضان در ایران، خشونت به کار رفته از سوی ماشین سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان مسالمت‌جو را محکوم کرد.

در بیانیه مطبوعاتی که این کمیته چهارشنبه 16 آذر‌ منتشر کرده، آمده است که سناتور باب منندز و سناتور مارشا بلکبرن، چهارشنبه با همکاری 9 نفر دیگر از سناتورهای عضو این کمیته، این قطعنامه را تایید کرده و بر حمایت مجدد ایالات متحده آمریکا از شهروندان ایرانی که در اعتراضات مسالمت‌آمیزی برای مطالبه حقوق اساسی خود به خیابان‌ها آمده‌اند، تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است که «با گذشت نزدیک به سه ماه از بازداشت وحشیانه، ضرب و شتم و قتل مهسا امینی، شجاعت و نافرمانی که مردم ایران در مواجهه با وحشیگری رژیم همچنان به نمایش می‌گذارند، به عنوان یک نمونه فوق‌العاده برای ما و همه در سراسر جهان الهام‌بخش بوده است.»

سناتور مندز در همین‌باره چهارشنبه 16 آذر گفته است: «امیدوارم تصویب این قطعنامه دو‌حزبی و دو مجلسی توسط کنگره به تقویت صدای صدها هزار زن و مرد ایرانی که علیه وحشیگری یکی از سرکوب‌گرترین رژیم‌های جهان معترض هستند، کمک کند. من به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا، متعهد هستم که کانون توجه کمیته خود را بر سرکوب‌ها، خاموشی اینترنت و انحراف افکار عمومی توسط رژیم در پاسخ به خواسته‌های مردم ایران نگه دارم و از شرکای خود در جامعه بین‌المللی بخواهم که در کنار مردم ایران بایستند.»

همچنین سناتور بلکبرن نیز روز چهارشنبه گفته است: «بسیاری از ایرانیان شجاعی که برای حقوق اولیه انسانی خود می‌جنگند، به طرز وحشیانه‌ای به قتل می‌رسند یا به زندان برده می‌شوند و در آن‌جا تا زمانی که اعدام شوند شکنجه‌های سهمگینی را تحمل می‌کنند.»

او در ادامه نیز گفته است: «در حالی که رژیم ایران اعلام کرده که «پلیس اخلاق» خود را لغو کرده است، این تنها نمایشی است برای منحرف کردن اذهان از آن‌چه معترضان واقعا می‌خواهند ـ رهایی کامل ایران از ظلم ـ است. ایالات متحده باید تا زمان رسیدن مردم ایران به پیروزی، در کنار آنها بایستد.»

بر اساس این بیانیه مطبوعاتی که نسخه‌ای از آن نیز به دست «العربیه» رسیده است، این قطعنامه به طور خاص از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که علیه نقض حقوق بشر رژیم ایران سخن بگویند و خواستار ادامه تلاش‌ها برای پاسخگو کردن ناقضان حقو‌ق‌بشر، از جمله از طریق تحریم‌های هماهنگ بیشتر، شده است.

سناتورهای آمریکایی که این قطعنامه را تنظیم کرده‌اند همچنین با تاکید بر گزارش‌هایی مبنی بر مسدود کردن دسترسی مردم ایران به اینترنت توسط رژیم جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات، بر اهمیت تلاش گسترده‌تر دولت ایالات متحده و جامعه بین‌المللی جهت ارائه حمایت بیشتر برای دسترسی به ارتباطات دیجیتال و آزادی اینترنت در ایران نیز تاکید کرده‌اند.

تنظیم کنندگان این قطعنامه، شامل سناتور باب کیسی، بیل کسیدی، جکی روزن، تد کروز، کوین کرامر، بن کاردین، تاد یانگ، کریس فون هولن و بیل هاگرتی هستند.

کسیدی، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز گفته است: «ایرانی‌ها برای آزادی خود مبارزه می‌کنند و تصویب این قطعنامه نشان‌دهنده تعهد ما به مردم شجاع ایران است که برای حقوق خود می‌جنگند.»

حمایت سناتورهای آمریکایی در حالی در شکل یک قطعنامه منتشر می‌شود که همزمان قطعنامه مشابهی در مجلس نمایندگان آمریکا توسط تام مالینوفسکی، کلودیا تنی و مایکل مک کال، اعضای عالی رتبه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده است.

پیش از این نیز آمریکا در چندین بسته تحریمی، از معترضان ایرانی اعلام حمایت کرده بود. همچنین دولت بایدن خبر داده است که در پی اخراج جمهوری اسلامی از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید