حزب دموکرات‌ آمریکا اکثریت مجلس سنا را حفظ کرد

مردم آمریکا سه‌شنبه گذشته برای انتخاب همه 435 نماینده مجلس نمایندگان ‌و یک‌سوم نمایندگان مجلس سنا به همراه 36 فرماندار ایالتی به پای صندوق‌های رای رفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حزب دموکرات آمریکا با پیروزی در انتخابات ایالت نوادا اکثریت خود در مجلس سنا را حفظ کرد ‌و فرصت پیروزی مجدد جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری آینده را زنده نگه داشت.

بنا به شبکه‌های خبری آمریکا، سناتور دموکرات «کاترین کورتیز ماستو» از ایالت نوادا پس از چهار روز از انتخابات میان دوره‌ای، با غلبه بر رقیب جمهوری‌خواه خود به عنوان پیروز این انتخابات اعلام شد.

با پیروزی کورتیز، دموکرات‌ها 50 کرسی از مجلس سنا را تصاحب کردند. در حالت تساوی کرسی‌های سنا میان دو حزب، رای کامالا هاریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا اکثریت حزب دموکرات در سنا را تضمین می‌کند.

طبق نتایج کنونی، انتخابات میان دوره‌ای در ایالت جورجیا که در 6 دسامبر آینده برگزار خواهد شد، در توازن نیروها در مجلس سنا تعیین‌کننده نخواهد بود.

راست نماد حزب دموکرات، چپ نماد حزب جمهوری‌خواه
راست نماد حزب دموکرات، چپ نماد حزب جمهوری‌خواه

از سویی، در انتخابات مجلس نمایندگان، جمهوری‌خواهان‌ از 218 کرسی برای کنترل کامل بر این مجلس، تاکنون موفق به کسب 211 کرسی برابر 205 کرسی برای حزب دموکرات شده‌اند.

مردم آمریکا سه‌شنبه گذشته برای انتخاب همه 435 نماینده مجلس نمایندگان ‌و یک‌سوم نمایندگان مجلس سنا به همراه 36 فرماندار ایالتی به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات میان دوره‌ای در آمریکا اغلب فرصتی برای انتقاد رای‌دهندگان از سیاست‌ها و رویکردهای حزب حاکم بوده و معمولا به از دست‌دادن اکثریت حزب حاکم در یکی از دو مجلس یا هر دو مجالس آمریکا منجر می‌شود.

در انتخابات میان دوره‌ای اخیر و پس از رقابت شدید به‌ویژه در رابطه با موضوعاتی چون تورم و افزایش قیمت‌ها، همچنین اختلاف عمده دو حزب پیرامون اموری چون‌ سوخت و سقط جنین، جمهوری‌خواهان پیروزی و کنترل بر کنگره را انتظار داشتند.

با این حال دموکرات‌ها توانستند تا حدودی از حجم شکست مورد انتظار در انتخابات بکاهند و مانع ایجاد اپوزیسیون قوی و یکپارچه مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در کنگره شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size