اسکای‌ نیوز: روسیه در ازای پهپاد به ایران 140 میلیون یورو و سلاح‌های غربی داده است

ایران خواستار دستیابی به این تسلیحات شده تا بتواند با استفاده از فرایند «مهندسی معکوس»، تجهیزات نظامی خود را تولید کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی غربی به شبکه خبری «اسکای نیوز» گفته‌اند که روسیه در ازای پهپادهای انتحاری ساخت ایران که در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند، مجموعه‌ای از تسلیحات ضبط‌شدهٔ غربی به علاوه 140 میلیون یورو پول نقد در اختیار رژیم ایران قرار داده است.

به گزارش این خبرگزاری، یک منبع امنیتی به شرط ناشناس ماندن فاش کرد که یک هواپیمای نظامی روسیه پول نقد و سه مدل تسلیحات سنگین، شامل یک موشک ضدتانک «NLAW» بریتانیایی، یک موشک ضدتانک «جاولین» آمریکایی، و یک موشک ضدهوایی «استینگر» را مخفیانه به فرودگاهی در تهران منتقل کرده است.

این منبع تصاویر ماهواره‌ای را در اختیار «اسکای نیوز» گذاشت، که به گفته وی دو هواپیمای باری نظامی روسیه را در مورخه 20 اوت در فرودگاهی در تهران نشان می داد. یکی از هواپیماها، که ایلوشین 76 بود، پول و تسلیحات غربی را به ایران منتقل کرده بود، و سپس هر دو هواپیما با بار پهپادهای ایرانی به روسیه بازگشتند.

در پاسخ به این سوال که این تسلیحات از کجا آمده بودند و چرا روسیه باید تسلیحات ساخت بریتانیا و آمریکا را به ایران بدهد، این منبع امنیتی گفت که کشورهای غربی محموله‌ای از تجهیزات نظامی برای اوکراین فرستاده بودند، که سر راه به دست روسیه افتاد.

به گفته این منبع، به نظر می‌رسد ایران می‌خواهد با دریافت قابلیت‌های تسلیحاتی غربی از روس‌ها، که در آینده برای آنها مفید خواهد بود، از جنگ اوکراین بهره‌برداری فناورانه کند، و ایران خواستار دستیابی به این تسلیحات شده تا بتواند با استفاده از فرایند «مهندسی معکوس»، تجهیزات نظامی خود را تولید کند.

به گفته «اسکای نیوز»، کارشناسان غربی بر این باورند که ایران، با استفاده از دانشی که از یک پهپاد جاسوسی آمریکایی ساقط‌شده در سال 2011 به دست آورده بود، توانست از طریق مهندسی معکوس، پهپاد «شاهد» خود را تولید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید