مقام اطلاعاتی غربی: زیردریایی‌های روسیه در نزدیکی محل نشت گاز نورد استریم رصد شدند

شماری از مقامات سیاسی و کارشناسان در دو روز گذشته، نشت گاز در خطوط لوله «نورد استریم 1» و «نورد استریم 2» بین روسیه و آلمان را ناشی از یک عمل خرابکارانه دانستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام آگاه از حضور زیردریایی‌های روسیه در نزدیکی محل نشت گاز نورد استریم خبر داد.

به دنبال وقوع نشت گاز در دو نقطه از خط لوله «نورد استریم 1» در دریای بالتیک، مقامات اطلاعاتی غربی و یک منبع آگاه دیگر خبر داد که مقامات امنیتی در اروپا، حضور ناوهای پشتیبانی نیروی دریایی روسیه را در روز دوشنبه و سه‌شنبه و در نزدیکی محل نشت گاز رصد کرده‌اند.

زیردریایی‌های روسیه

یکی مقام اطلاعاتی در این زمینه افزود، زیردریایی‌های وابسته به روسیه هفته گذشته در نزدیکی این منطقه رصد شده‌اند.

او با اشاره به افزایش تحرکات روسیه در دریای بالتیک به ویژه در سال‌های گذشته افزود: «آن‌ها را هر هفته می‌بینیم.»

با این وجود منابعی به شبکه «سی‌ان‌ان» اطلاع دادند، ارتباط این کشتی‌ها با انفجارهای صورت گرفته هنوز روشن نیست.

مقامات آمریکایی از اظهارنظر درباره حضور کشتی‌های روسیه‌ای در محل نشست گاز خودداری کرده‌اند.

احتمال «خرابکاری»

شماری از مقامات سیاسی و کارشناسان در دو روز گذشته، نشت گاز در خطوط لوله «نورد استریم 1» و «نورد استریم 2» بین روسیه و آلمان را ناشی از یک عمل خرابکارانه دانسته‌اند.

برخی از کارشناسان نیز تاکید کرده‌اند، نیروهای نظامی حاضر در منطقه قادر به انجام چنین عملیاتی هستند.

«دخالت روسیه بعید است»

اچ.آی. ساتن تحلیلگر مستقل امور دریایی در توییتی درباره نقش روسیه در این نشتی گفته است: «روس‌ها توانایی آسیب به خط لوله گاز در دریای بالتیک را دارند، اما با این وجود، این امر بعید به نظر می‌رسد.»

لئون هیرت، استاد سیاست انرژی در دانشگاه هیرتی آلمان، در این زمینه با بعید دانستن احتمال حمله «تروریستی» یا مجرمانه افزود، دستیابی به خطوط لوله گاز در عمق 70 متری زیر آب کار دشواری است و احتمالا یک عامل دولتی پشت این ماجرا است.

با این وجود «خبرگزاری فرانسه» به نقل از یک مقام ارشد نظامی فرانسوی خبر داد، از آنجایی که هدف در این عملیات ثابت است، به‌وسیله زیردریایی‌های کوچک به راحتی می‌توان چنین عملیاتی را انجام داد.

به گفته کارشناسان، برای انجام چنین عملیاتی، علاوه بر استفاده از «مین‌های خودکششی»، می‌توان غواص‌ها را به عمق دریا فرستاد تا مواد منفجره را جاگذاری کنند، و یا این‌که از زیردریایی‌های بدون سرنشین استفاده کرد.

این نشتی گاز در آب‌های بین‌المللی دریای بالتیک در نزدیکی جزیره «برنهلم» دانمارک و در منطقه‌ای بین جنوب کشور سوئد و لهستان رخ داده است.

این منطقه آبی به دلیل اهمیت بالای خود از مدت‌ها پیش تحت نظارت نزدیک کشورهای مختلف بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید