وعده ایلان ماسک برای پیگیری پوشش اینترنت ماهواره‌ای بر فراز ایران

وب‌سایت «نت بلاکس» که محدودیت‌های اینترنت را در جهان رصد می‌کند، روز گذشته از قطع کامل اینترنت در سنندج، مرکز استان کردستان خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با واکنش گسترده مقامات سیاسی و چهره‌های هنری، اجتماعی و ورزشی به کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی، ایلان ماسک، رئیس شرکت «اسپیس‌ایکس» خبر داد، این شرکت برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، درخواست خود برای معافیت از تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را ثبت خواهد کرد.

تجربه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای را پیش از این مردم اوکراین در شرایطی که حملات روسیه اختلالات شدیدی را در اینترنت به وجود آورده بود، داشته‌اند.

وب‌سایت «نت بلاکس» که محدودیت‌های اینترنت را در جهان رصد می‌کند، دوشنبه 28 شهریور از قطع کامل اینترنت در سنندج، مرکز استان کردستان خبر داد. متعاقبا کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران از کند شدن سرعت اینترنت در اکثر نقاط کشور خبر دادند.

به دنبال بروز اختلالات گسترده در اینترنت ایران در روزهای اخیر، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد با تایید نقش دولت ابراهیم رئیسی در ایجاد این اختلال گفت «دولت برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت با نهادهای دیگر همکاری می‌کند.»

در تابستان سال گذشته شهرهای مختلف خوزستان شاهد دو هفته اعتراض مداوم شهروندان به بی‌آبی بود. در آن زمان ارتباطات اینترنتی در این استان برای چندین روز به طور کامل قطع شد. «نت بلاکس»، در آن زمان اختلال چشمگیر در خدمات اینترنت موبایل در خوزستان را تایید کرد.

در آن زمان، ویکتوریا کوتس، معاون مشاور پیشین امنیت ملی دولت ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا از ایلان ماسک، خواسته بود تا اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای معترضان خوزستانی فراهم کند.

جمهوری اسلامی با اختلال در شبکه اینترنت برای کند یا مسدود کردن جریان اطلاع‌رسانی استفاده می‌کند. پیش از آن هم‌زمان با گسترش اعتراضات سراسری در پی اعلام گران شدن بنزین در آبان 98، حکومت ایران اینترنت را به طور کامل قطع کرد تا اخبار مربوط به اعتراضات و سرکوب به جهان مخابره نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید