اختلاف تل‌آویو و واشینگتن درباره مذاکره‌کننده ارشد آمریکا برای احیای «برجام»

رایزنی‌های تل‌آویو با واشینگتن رابرت مالی، معمار توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران را به حاشیه برده و تصمیم‌گیری را از دست وی خارج کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به یک مقام بلندپایه اسرائیلی که ادعا کرده بود رایزنی‌های دولت‌های اسرائیل و آمریکا منجر به کنار گذاشتن رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران و مذاکره‌کننده ارشد واشینگتن برای احیای «برجام» در وین شده است، کاخ سفید حمایت خود را از مالی اعلام کرد.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «راب [مالی] کماکان نماینده ویژه ما در امور ایران است. او همچنان مسئولیت تیم مذاکره‌کننده و تلاش‌های ما در این باره را بر عهده دارد.»

طی سفر اخیر یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل به آلمان، یکی از مقامات بلندپایه عضو هیئت همراه او، به شرط ناشناس ماندن به مطبوعات گفت که رایزنی‌های تل‌آویو با واشینگتن رابرت مالی، «معمار توافق هسته‌ای سال 2015 با ایران»، را به «حاشیه» برده و تصمیم‌گیری درباره مذاکرات وین را از دست تیم وی خارج کرده است.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این ادعا اعلام کرد: «این مدعیات صحت ندارد. راب روزانه و از نزدیک درگیر این موضوع است. او رهبر تیمی در وزارتخانه است، و در راستای تلاش‌های ما برای احیای برجام و همچنین برنامه‌ریزی‌های اضطراری ما، پیوسته با همتایان ما در کاخ سفید، وزارت خزانه‌داری، جامعه اطلاعاتی و جاهای دیگر در حال تعامل است.»

وزارت خارجه آمریکا پیشتر نیز اظهارات مقامات ناشناس اسرائیلی مبنی بر اینکه رابرت مالی کنار گذاشته شده یا اینکه ایالات متحده به این نتیجه رسیده که تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با ایران به بن‌بست رسیده است را رد کرده بود.

این وزارتخانه، بدون ذکر نام هیچ‌کدام از سخنگویان خود، بیانیه‌ای منتشر کرده و گفته بود رابرت مالی «بخشی جدایی‌ناپذیر از مذاکرات وین» است، و تاکید کرده بود که واشینگتن کماکان به منظور احیای «برجام» با متحدان خود رایزنی می‌کند. به گفته «تایمز اسرائیل»، وزارت خارجه آمریکا به ندرت به اظهارات مقامات خارجی درباره خود واکنش نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید