بلینکن: ایران از برخی خواسته‌های غیر‌برجامی خود عقب‌نشینی کرد

وزیر خارجه آمریکا: عجله‌ای برای بازگشت به برجام‌ نداریم و توافقی که امنیت ملی ما را تامین نکند امضا نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا جمعه 18 شهریور گفت که پاسخ اخیر ایران به توافق هسته‌ای «یک گام به عقب» است و تاکید کرد واشنگتن به هر قیمتی، حاضر به پیوستن مجدد به مذاکرات نخواهد بود.

در پی چند هفته امیدواری کشورهای اروپایی برای رسیدن به توافق احیای برجام، ارائه پاسخ ایران در هفته گذشته، فضایی از ناامیدی ایجاد کرده است. در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی خود در مقر پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بروکسل، گفته است: «در هفته‌های گذشته، برخی از شکاف‌ها را بسته‌ایم. ایران از برخی خواسته‌های غیرمرتبط- غیرمرتبط با خود برجام- فاصله گرفته است.»

وزیر خارجه آمریکا در حالی از عقب‌نشینی تهران خبر داده که پیش از این یک نماینده مجلس ایران مدعی شده بود که هیچ یک از خط قرمزهای رژیم تهران در پیش‌نویس توافقی که برای دیپلمات‌های ایران ارسال شده، رعایت نشده است.

آنتونی بلینکن ضمن تاکید بر این که علی‌رغم عقب‌نشینی‌های تهران، آخرین پاسخ آن، مذاکرات را به عقب برده، گفته است: «با توافقی که الزامات اصلی ما را برآورده نمی‌کند، موافقت نمی‌کنیم و اگر توافقی را منعقد کنیم، تنها به این دلیل است که امنیت ملی ما را تامین می‌کند.»

بنا به گفته وزیر خارجه آمریکا، حکومت ایران، مدام تلاش می‌کند خواسته‌های فرابرجامی جدیدی را مطرح می‌کند ولی تنها هدف دولت بایدن از توافق با ایران، افزایش امنیت ملی آمریکا است.

او در ادامه نیز با ادبیاتی که به نظر می‌رسد تاکنون قاطعانه‌ترین لحن در دولت بایدن را نسبت به ایران داشته، گفته است: «اقدامات ایران ما را به عقب باز خواهند گرداند و به جلو نخواهند برد.»

اگرچه وزیر خارجه آمریکا درباره عقب‌نشینی تهران اطلاعات بیشتری ارائه نکرده، برخی منابع می‌گوید که حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، از جمله خواسته‌هایی بوده که ایران از آن صرف‌نظر کرده است.

همچنین اصرار ایران بر بستن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشأ ذرات رادیواکتیو کشف شده در سه سایت اعلام نشده مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای قبلی این کشور نیز از موارد مورد مناقشه عنوان شده است.

دو روز پیش، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سایت‌های اعلام‌نشده ایران خبرساز شد. بر خلاف ادعاهای تهران مبنی بر غیرنظامی بودن برنامه‌ هسته‌ای آن، در گزارش جدید آژانس اعلام شده که با توجه به حجم بالای اورانیوم غنی‌شده 60 درصدی این کشور، این نهاد بین‌المللی قادر به تایید صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید