واشینگتن: در صورت جدیت تهران دستیابی به توافق هسته‌ای طی چند روز امکان‌پذیر است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هفته گذشته پیشرفت بزرگی در مذاکرات به دست آمد اما اگر در مورد جزئیات توافق نشود توافقی کلی حاصل نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که در مذاکرات اتمی وین «پیشرفت بزرگی» حاصل شده و در صورت «جدیت» تهران می‌توان ظرف چند روز آینده به توافقی درباره برنامه اتمی ایران دست یافت.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پنج‌شنبه، 17 فوریه، به خبرگزاری فرانسه گفت که «هفته گذشته پیشرفت بزرگی در مذاکرات به دست آمد اما اگر در مورد جزئیات توافق نشود توافقی کلی حاصل نخواهد شد.»

او افزود: «می‌توانیم و باید طی چند روز آینده به توافقی درباره بازگشت همزمان به برجام دست یابیم.»

وی تاکید کرد که هر گونه تاخیر ممکن است بازگشت به توافق هسته‌ای را با خطر بزرگی مواجه کند.

پیش از این علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران هم در «توییتر» نوشت: «بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»

کشورهای غربی طی مذاکرات جاری اتمی در وین، که هشتمین دور آن در حال انجام است، خواستار تسریع در امضای توافق جدید با هدف جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران و توقف غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا هستند.

پیش‌نویس توافق

از سویی خبرگزاری «رویترز»، پنج‌شنبه، پیش‌نویس توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی را منتشر کرد که بر اساس آن ایران به سطح غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم باز خواهد گشت و در ازای آن آمریکا 7 میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی را آزاد خواهد کرد.

رویترز یادآور شده که در مرحله نخست این توافق، تحریم‌های نفتی ایران برداشته نخواهند شد و پس از آن به تدریج به این موضوع پرداخته خواهد شد.

متن پیش‌نویس همچنین شامل آزادی زندانیان غربی در ایران است که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران پیش از این گفته بود آن را در توافق خواهد گنجاند.

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که قدرت‌های غربی نسبت به زمان کوتاه باقی‌مانده برای احیای برجام ابراز نگرانی کرده‌اند و هنوز در مورد برخی مسائل مهم و حساس اختلاف‌نظر وجود دارد.

با این حال به گفته‌ هیات‌های مذاکره‌کننده غربی بخش زیادی از مراحل احیای برجام که در پیش‌نویس آمده با دیدگاه‌های طرف‌های مذاکره‌کننده همخوان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید