اردوغان از همگرایی ترکیه با مصر و اسرائیل و سفر خود به امارات خبر داد

رئیس جمهوری ترکیه ضمن دفاع از سیاست مالی خود گفت که به مشکلات افزایش قیمت‌ها که به دلیل نوسانات نرخ ارز بود، رسیدگی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که آنکارا گام‌هایی را برای نزدیک‌تر شدن به مصر و اسرائیل اتخاذ خواهد کرد.

اردوغان دوشنبه، 29 نوامبر، گفت:«همانطور که برای برقراری روابط خوب با امارات گام‌هایی برداشته‌ایم، گام‌های مشابهی را با مصر و اسرائیل خواهیم برداشت.»

اردوغان با بیان اینکه او معتقد است توافق‌های امضا شده با امارات در جریان مذاکرات آنکارا با ابوظبی، «عصر جدیدی» را در روابط دو کشور آغاز خواهد کرد، گفت که او «قصد دارد در ماه فوریه سال آینده به کشور امارات متحده عربی سفر کند».

او با بیان اینکه سفرش به امارات در قالب یک هیات عالی رتبه انجام خواهد شد، تاکید کرد که گام‌های جدی و مهمی در راستای برقراری روابط با امارات انجام شده است.

آنکارا و ابوظبی هفته گذشته قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش میلیاردها دلار را امضا کردند که اردوغان آن را آغاز یک «عصر جدید» دانست.

اردوغان درباره امور اقتصادی و موضوعات داخلی ترکیه گفت:«من از کاهش نرخ بهره عقب‌نشینی نخواهم کرد و تورم قبل از انتخابات 2023 کاهش خواهد یافت».

محمد بن زاید آل نهیان و رجب طیب اردوغان
محمد بن زاید آل نهیان و رجب طیب اردوغان

رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد، نظر خود مبنی بر اینکه افزایش نرخ بهره باعث افزایش تورم می‌شود را تغییر نمی‌دهد.

رسانه‌های ترکیه گزارش دادند که رجب طیب اردوغان هنگام بازگشت از سفر خود به ترکمنستان در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت که نوسانات اخیر نرخ ارز مبتنی بر دلایل اقتصادی نبوده و آنکارا آماده است حمایت‌های لازم را برای افزایش سرمایه‌گذاری به ویژه از طریق بانک‌های دولتی ارائه دهد.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: «ما به مشکلات ناشی از افزایش قیمت‌ها به دلیل نوسانات نرخ ارز که مبنای اقتصادی ندارد، رسیدگی خواهیم کرد».

لیر پول ملی ترکیه در سال جاری حدود 45 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. کارشناسان می‌گویند، این ضررها ناشی از پافشاری اردوغان بر موضع خود در مورد سیاست پولی این کشور رخ داده است.

کمیته بانک مرکزی ترکیه در 11 نوامبر اعلام کرد، نرخ بهره پایه را از 16 درصد به 15 درصد کاهش می‌دهد، اما این کاهش نرخ بهره در شرایطی صورت می‌گیرد که نرخ تورم در ترکیه نزدیک به 20 درصد رسیده است.

اقتصاد ترکیه به شدت به واردات کالا وابسته است و کاهش ارزش لیر باعث می‌شود قیمت‌ها در این کشور افزایش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید