بروز اختلال جهانی در سرویس‌های فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ

اختلال نه تنها در شبکه اجتماعی فیسبوک و پیام‌رسان‌های زیر مجموعه این شرکت ایجاد شده بلکه باعث از کار افتادن سایت‌های دیگری نظیر آمازون، گوگل و تیک‌توک نیز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی شرکت فیسبوک در سراسر جهان دوشنبه، 4 اکتبر از بروز یک اختلال گسترده در مجموعه برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، و مسنجر فیسبوک خبر دادند.

به‌دنبال بروز این اختلال گسترده، دسترسی میلیون‌ها کاربر به این شبکه‌های اجتماعی قطع شد. این اختلال نه تنها در شبکه اجتماعی فیسبوک و تمام پیام‌رسان‌های زیر مجموعه این شرکت ایجاد شد بلکه باعث از کار افتادن سایت‌های دیگری تیک‌توک، آمازون و گوگل نیز شد.

به گزارش سایت «داون تراكر»، ساعت 11.45 صبح در شهر نیویورک بیش از 125 هزار کاربر فیسبوک از عدم دسترسی خود به فیسبوک خبر دادند. همزمان دست‌کم حداقل 98 هزار نفر از اختلال در اینستاگرام و حدود 35 نفر بروز مشکلات در واتساپ نیز خبر دادند.

شبکه اجتماعی فیسبوک به طور میانگین بیش از 2.7 میلیارد کاربر روزانه دارد.

سایت «دان تراکر» نشان داد که خدمات سه شبکه اجتماعی که همه وابسته به فیسبوک هستند، ابتدا در مناطق پرجمعیت از جمله واشنگتن، پاریس و دبی قطع شده است.

به گزارش نیویورک تایمز، فیسبوک وقوع هر گونه حمله سایبری در ارتباط با متوقف شدن این شبکه اجتماعی و خدمات پیام‌رسان‌های واتس و اینستاگرام را رد کرده است.

قطع خدمات برنامه‌های فیسبوک و زیر‌مجموعه‌های این شبکه اجتماعی غیر معمول نیست، اما به ندرت اتفاق می‌افتد که همه برنامه‌های به هم پیوسته بزرگترین شرکت رسانه‌های اجتماعی در جهان به طور همزمان قطع شوند.

این شرکت چندین سال است که تلاش می‌کند زیرساخت‌های فنی اصلی فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام را با هم ادغام کند.

دو تن از اعضای تیم امنیتی فیسبوک که از روزنامه نیویورک تایمز خواستند نامشان فاش نشود، گفتند بعید است که حمله سایبری باعث این مشکل شده باشد.

این دو عضو امنیتی فیسبوک گفتند که این اتفاق به دلیل مسائل فنی و بعید است که حمله‌ای سایبری یا عملیات هک به طور همزمان روی همه آنها تاثیر بگذارد.

فیس بوک اعلام کرد، از اینکه برخی از افراد در دسترسی به برنامه فیسبوک مشکل دارند کاملا آگاه است و گروه فنی این شرکت برای بازگرداندن خدمات این پیام‌رسان‌ها تلاش می‌کنند.

در همین حال خبرنگار العربیه گفت، خدمات گوگل، آمازون و تیک توک در کانادا به حالت طبیعی بازگشته است. این شرکت نگفته است که علت این قطعی که در حدود ساعت 11:45 به وقت نیویورک آغاز شد، چیست.

گفتنی است که در سال 2019 ، یک اختلال و قطعی مشابه در شبکه فیسبوک رخ داد که حدود یک ساعت به طول انجامید. در آن زمان فیسبوک اعلام کرد که این قطعی به دلیل یک مشکل فنی رخ داده است.

وقتی شبکه های تحویل محتوا یا CDN ها به اینترنت متصل نباشند ممکن است وب سایت‌های اصلی کار نکنند. این موضوع در ماه ژوئن هنگامی که یکی از CDNها ، Fastly ، به دلیل مشکلات فنی از کار افتاد، اتفاق افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید