.
.
.

روسیه: فرصت لغو تحریم‌های ایران دور از دسترس نیست

مجله فارن پالیسی با استناد به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی آورده که ایران در آستانه اتمی‌شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که احتمال لغو قریب الوقوع تحریم‌های ایران «دور از دسترس نیست».

اولیانوف، چهارشنبه، 29 سپتامبر، در صفحه توییتر خود نوشت: «برای دستیابی به آن (لغو تحریم‌ها) می‌بایست تصمیم مقدماتی برای احیای برجام را نهایی کنیم.»

او‌ ادامه داد: «این هدف در پایان دور ششم مذاکرات اتمی وین قابل دسترس بود.»

همزمان مجله آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی آورده که پس از خروج شتابزده آمریکا از افغانستان و سردرگمی دولت بایدن در مواجه با تهدیدها در خاورمیانه، ایران نیز تنها یک ماه با تولید بمب اتم فاصله دارد.

این مجله همچنین نوشته، بیم آن می‌رود که بی‌عملی دولت کنونی آمریکا به مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه منجر شود.

اعتماد به نفس بیش از حد

گزارش فارن پالیسی به اولین حضور بین‌المللی وزیر خارجه جدید ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک و اعتماد به نفس بیش از حد او اشاره کرده که واکنش ناظران را نیز در پی داشت.

منابع آمریکایی و بین‌المللی تاکید می‌کنند، اعتماد به نفس وزیر خارجه ایران برخواسته از این واقعیت است که دولت جدید ایران تحت پوشش ادامه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، قصد دارد برنامه هسته‌ای تسلیحاتی خود را پیش برده و به یک کشور «اتمی» تبدیل شود.

معطل کردن مذاکرات

طبق گزارش این مجله آمریکایی، مقامات ارشد ایالات متحده نگران این هستند که ایران با توقف عمدی مذاکرات یا طولانی‌کردن روند آن، به دنبال خرید وقت برای تولید بمب اتم باشد.

به گفته این مجله، خروج عجولانه آمریکا از افغانستان که به تسخیر این کشور به دست طالبان انجامید، و به دوستان و دشمنان ایالات متحده اشتیاق پرزیدنت بایدن برای خروج از خاورمیانه و تمرکز بر تهدید چین در خاور دور را نشان داد، عزم ایران را برای دستیابی به بمب اتم و توسعه‌طلبی در منطقه جزم کرده است.

ایران در آستانه اتمی‌شدن

دنیس راس، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در امور خاورمیانه، هم در این رابطه گفت که «ایرانی‌ها آشکارا دیگر از ما نمی‌ترسند. این به این معناست که ما واقعا قدرت بازدارندگی لازم را نداریم، چه در موضوع هسته‌ای و چه منطقه‌ای.»

مجله فارن پالیسی به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کارشناسان هسته‌ای اشاره کرده و آورده که ایران از هر زمان دیگری به تولید بمب اتم نزدیکتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم