آمریکا تلاش ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد را محکوم کرد

دولت بایدن با این وجود اعلام کرد ایالات متحده مذاکرات هسته‌ای با ایران را ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی، تلاش تهران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال ایرانی شهروند آمریکا را محکوم کرد.

به دنبال خنثی شدن عملیات دستگاه اطلاعاتی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، مقامات کاخ سفید چهارشنبه 14 ژوئیه 2021 با ابراز نگرانی این اقدام ایران را محکوم کردند.

از طرفی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره خنثی‌کردن عملیات ربودن علی‌نژاد گفت:«درباره ادعاهای مربوط به توطئه‌ ایران برای ربودن یک شهروند آمریکایی نگران هستیم». او همچنین گفت:«تلاش مستمر ایران برای ربودن و ساکت کردن روزنامه‌نگاران و منتقدین رژیم را محکوم می‌کنیم».

رابرت مالی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «واشینگتن همچنان آماده است به روند دیپلماسی برای بازگشت دوطرفه به توافق هسته‌ای بپیوندد اما با این وجود در دفاع از شهروندان خود و اظهارنظر درباره نقض‌های حقوق بشری صورت گرفته در ایران تردید نخواهد کرد».

این واکنش‌ها پس از آن است که وزارت دادگستری آمریکا، چهار مامور اطلاعاتی ایران را برای اقدام به ربودن یک شهروند ایرانی-آمریکایی از خاک آمریکا متهم کرده است. این وزارت نامی از فرد مورد نظر نبرده اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند که او مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مخالف حکومت ایران است.

در همین راستا یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، سه‌شنبه 13 ژوئیه، چهار شهروند ایرانی را به توطئه برای ربودن یک روزنامه و فعال حقوق بشر، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرد. یک متهم دیگر به نام نیلوفر (نلی) بهادری‌فر هم در این در ارتباط با این قضیه در ایالت کالیفرنیا آمریکا بازداشت شده است.

در این رابطه سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات مقامات آمریکا در این خصوص را «آن قدر بی‌پایه و مضحک» دانست که به گفته او «واقعا ارزش پاسخگویی ندارد».

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مخالف حکومت ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های بین المللی و شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز تایید کرد که او هدف این توطئه برای آدم‌ربایی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید