انریکه مورا: شکایت مذاکره‌کنندگان از سر و صدا را به مقامات اتریشی اطلاع دادم

در پی شکایت عراقچی، پلیس وین برگزاری تجمعات معترضان عليه مذاكرات را ممنوع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

انتشار خبرهایی مبنی بر درخواست هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین درباره برجام، از پلیس اتریش برای منع تظاهرکنندگانی که جلوی هتل گراند جمع شده و علیه سیاست‌های تهران شعار می‌دهند، خشم مخالفان ایرانی را برانگیخت.

انتشار چنین خبری باعث شد «انریکه مورا» دیپلمات اروپایی که در رأس کمیته مشترک مذاکرات هسته‌ای قرار دارد، عصر سه شنبه، ضمن توضیحاتی خبر درخواست وی از پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان را تکذیب کند.

او گفت که تنها کاری کرده، انتقال شکایت مذاکره‌کنندگان از سر و صدای معترضان، به مقامات اتریشی است.

دو بار شکایت علیه سرو صدای بلندگوهای معترضان

انریکه مورا، به خبرنگاران گفت، مذاکره کنندگان دو بار از حضور تظاهرکنندگان در نزدیکی هتل «گراند» محل برگذاری مذاکرات به دلیل سر و صدای بلندگوها شکایت کردند.

او خاطرنشان کرد که نمایندگان کشورهای شرکت کننده در مذاکرات ایران ، چین ، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلستان از معترضان ایرانی که روبرویری هتل گراند تجمع می‌کنند و از بلندگوهای بسیار پر سرو صدا و موسیقی و شعار دادن آنها در طول روز بسیار ناراحت‌اند.

مورا گفت: «در دو نوبت من این شکایات را به مقامات اتریشی گزارش داده‌ام چون این وظیفه من به عنوان مجری و هماهنگ کننده گفتگوها است».

دیروز، پلیس از معترضین خواست که شنبه آینده وقتی مذاکرات از سر گرفته شود، در مکان دیگری تجمع کند. مورا با تأکید بر اینکه از این اقدامات پلیس مطلع نشده است، افزود: «من با آنچه اتفاق افتاده است کاری ندارم».

شورای ملی مقاومت ایران، شاخه سیاسی مجاهدین خلق ، روز گذشته در بیانیه‌ای رفتار نیروهای امنیتی اتریش را محکوم کرد. احسان آیت الله سخنگوی شورا به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فکر می کنیم آنچه اتفاق افتاده نقض آزادی بیان است».

هیات‌های مذاکره‌کننده از روز شنبه مذاکرات خود را در وین از سر گرفته و اتحادیه اروپا این مذاکرات را پرشمار توصیف کرد. هیات‌های ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اتحادیه اروپا در یکی از هتل‌های مجلل وین گردهم آمده و هیات مذاکره‌کننده آمریکایی که به شکل غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد، در هتل دیگری در آن سوی خیابان مستقر شد.

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده اتمی ایران، بر خلاف مواضع سابق مقامات ایرانی مبنی بر جلوگیری از فرسایشی شدن مذاکرات وین، تصریح کرد که نمی‌توان پایان مذاکرات را پیش‌بینی کرد.

عراقچی در گفت‌وگو‌ با «پرس تی وی»، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون ایران، با اظهار این که مذاکرات جاری مستلزم بحث‌های زیاد سیاسی، حقوقی و فنی است، گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم