پنتاگون به‌دنبال تایید بایدن برای حمله به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه، از تلاش وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، «پنتاگون» برای دریافت مجوز از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در عراق خبر داده‌اند.

یک منبع آگاه، روز جمعه 28 می 2021، به «دیلی‌کالر» گفت: «دولت سخت در تلاش است تا ‌طیف گسترده‌ای از پاسخ‌های احتمالی به تهاجم شبه‌نظامیان علیه نیروهای آمریکایی در عراق را بررسی کند.»

این منبع خاطرنشان کرد که نیروهای آمریکایی از زمان حمله به قاسم سلیمانی فرمانده کشته‌شده سپاه قدس ایران، در آن منطقه مستقر بوده‌اند، اما برای انجام هر حمله به دستور جداگانه رئیس جمهوری نیاز است.

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی

بر اساس گفته‌های منبع آگاه دوم، برنامه‌های عملیاتی و گزینه‌های متفاوت پنتاگون از طریق شورای امنیت ملی با کاخ سفید مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

پایگاه هوایی عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، روز دوشنبه هدف یک حمله موشکی قرار گرفت. سخنگوی ائتلاف به خبرگزاری «رویترز» گفت که در این حمله هیچ‌کس آسیب ندیده است. این آخرین حمله از سری حملات مشابه طی چند هفته گذشته بوده است.

این منبع آگاه بدون آن‌که بازه زمانی را مشخص کند، گفت که مقامات به‌زودی به‌دنبال تاییدیه بایدن برای صدور دستور حمله خواهند بود. منبع آگاه اول به «دیلی کالر» گفته است جلسه شورای امنیت ملی روز جمعه برگزار خواهد شد.

این در حالی است که شورای امنیت ملی و کاخ سفید، به درخواست‌ها برای اظهار نظر در مورد این مساله پاسخ ندادند. سخنگوی پنتاگون نیز به درخواست «دیلی‌کالر» برای اظهار نظر در این‌ باره پاسخ منفی داد.

قاسم مصلح، فرمانده نیروهای «حشدالشعبی» در استان الانبار عراق، روز چهارشنبه در ارتباط با حمله به چند پایگاه هوایی، از جمله عین‌الاسد و به اتهام قتل ایهاب الوزنی، فعال مدنی در شهر کربلا دستگیر شد. حشد‌الشعبی متشکل از چندین گروه شبه‌نظامی تحت حمایت رژیم ایران است و این گروه از نظر آمریکا یک تهدید امنیتی بزرگ در خاورمیانه شناخته می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، بازداشت مصلح باعث شد که تعدادی از شبه‌نظامیان حشد‌الشعبی با تعداد زیادی خودرو و اسلحه وارد منطقه سبز، محل استقرار دولت در بغداد شوند. نیروهای امنیتی عراق می‌گویند به این حرکت تهدیدآمیز پایان داده‌اند و کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

قاسم مصلح
قاسم مصلح

الوزنی به همراه فاهم الطائی از هماهنگ‌کنندگان اعتراضات مردمی در کربلا در چند سال گذشته نسبت به سلطه شبه‌نظامیان وابسته به سپاه ایران بر امور عراق هشدار می‌دادند.

«دیلی کالر» در پایان می‌نویسد مشخص نیست که آیا بایدن پیشنهاد پنتاگون را تایید خواهد کرد یا خیر. این تلاش‌ها برای او که از گرم شدن مناسبات با رژیم ایران حمایت کرده و علاقمند بازگشت به برجام است، یک چالش بزرگ محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید