زندگی پر فراز و نشیب شاهزاده فقید همسر ملکه بریتانیا

فیلیپ شاهزاده‎‌ای که زندگی‌اش با محنت مرگ مادر، عمو و خواهر آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

کاخ باکینگهام روز جمعه 9 آوریل 2021، از درگذشت شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبر و همسر ملکه الیزابت دوم خبر داد.

در زندگی پر فراز و نشیب شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم ملکه بریتانیا که روز جمعه 9 آوریل درگذشت، محنت، مشقت، نگون‌بختی و ناملایمات زندگی از زمانی که جنینی در رحم مادرش بود، آغاز شد.

شاهزاده فیلیپ هنوز در شکم مادرش بود که عموی پادشاه او پس از سه سال تاجگذاری در سال 1917 بر اثر گاز گرفته شدن توسط میمونی اهلی که در خانه نگه می داشت، جان خود را از دست داد. الکساندر اول در نگهداری حیوانات شهرت داشت.

الکساندر اول در یکی از روزها در حال گشت و گذار در باغ قصر خود بود که ناگهان چشمش به سگی خورد که مورد حمله 2 میمون قرار گرفته بود، پادشاه برای جدا کردن خلاص کردن سگ از دست دو میمون به سوی آنها شتافت که ناگهان یکی از میمون‌ها به او حمله کرد و از ناحیه پا او را گاز گرفت. پادشاه یونان پس از چند روز بر اثر عفونت و التهاب در گذشت و پس از آن برادرش جورج دوم به عنوان جانشین او بر تخت پادشاهی نشست.

اغلب بریتانیایی‌ها به ندرت می‌دانند که همسر ملکه الیزابت دوم در تاریخ 10 ژوئن 1921 روی میز آشپزخانه منزلی به نام «فیلیپوس» در جزیره «کورفو» در نزدیکی یونان و در دو کیلومتری مرز آلبانی به دنیا آمد.

هنوز سه ماه از تولد او نگذاشته بود که پدربزرگ مادری‌اش، شاهزاده لوئیس الكساندر باتنبرگ، بر اثر آنفولانزای معروف اسپانیایی درگذشت. یک سال بعد چرخ گردون بر وفق مراد فیلیپ، پدر، مادرش، چهار خواهرش و دیگر نزدیکانش و همه یونان نچرخید تا اینکه در سال 1922 یونان مورد هجوم ده‌ها هزار ترک عثمانی واقع شد و امنیت و آرامش آن بر هم خورد.

تصاویری از شهزاده فیلیپ
تصاویری از شهزاده فیلیپ

در سایه «تهاجم» ترکیه و آشفتگی ناشی از آن ارتش یونان نیز علیه عموی او پادشاه کنستانتین اول، قیام کرده و او را با ذلت و تحقیر از تخت شاهی پایین کشید. خلاصه وقایع دولت نظامی فرمانده کل ارتش یونان به همراه پنج سیاستمدار ارشد را اعدام کرد. پدر شاهزاده فیلیپ «اندرو مونت باتن»، شاهزاده یونان و دانمارک و برادرش را دستگیر و به صورت تحقیرآمیز برای محاکمه به دادگاه انقلابی کشاندند.

ناتوانی «زیگموند فروید» در معالجه مادر شاهزاده فیلیپ

دادگاه پدر شاهزاده فیلیپ و عمویش را به خیانت و مجازات اعدام متهم کرد. با این حال، پدر فیلیپ از طریق دریا به فرانسه فرار کرد و فیلیب که کودک بود را در یک جعبه نارنجی مخفی کرد و با خود به فرانسه و سپس به بریتانیا برد، اما مادرش، پرنسس آلیس به مریضی روانی اسکیزوفرنی مبتلا شد. آنها او را در سال 1931 به یک درمانگاه سوئیسی منتقل کردند. او توسط روانشناس اتریشی «زیگموند فروید» تحت درمان قرار گرفت و پس از آنکه این روانشناس موفق به بهبودی او نشد، در صومعه‌ای در یونان راهب شد. الیس مادر فیلیپ سپس در 1969 در کاخ باکینگهام لندن درگذشت، سپس آنها در سال 1988 بقایای او را انتقال داده و با عمل و به احترام وصیت نامه‌اش او را در کلیسای «مریم مجدلیه» در منطقه جبل الزیتون در بیت المقدس به خاک سپرده شد.

در سال 2019، شاهزاده چارلز نوه او و ولیعهد بریتانیا مقبره او را زیارت کرد. یک سال قبل از آن، پسرش شاهزاده ویلیام نیز از ضریح او دیدن کرد.

مادر فیلیپ قبل از مرگ از پدرش از او، جدا شد و چهار دختر و فیلیپ از مادر جدا شدند و در «مونت کارلو» در جنوب فرانسه با یک معشوقه فرانسوی زندگی کرد. خواهران فیلیپ با چند اشرافی آلمانی ازدواج کردند و به عنوان نازی در آلمان زمان هیتلر در آنجا اقامت گزیدند.

بنابراین شاهزاده فیلیپ که کوچکترین بچه خانواده بود، در دوران کودکی خود تقریباً تنهای تنها بدون خواهران، مادر، عمو و پدر شده بود او هیچ کمکی جز از بستگانش در بریتانیا نداشت، مهمترین آنها دایی او به نام «جورجی» بود. دایی‌اش او را در دوران نوجوانی به آغوش گرفت، علاوه بر عمویش، لرد لوئیز مونت باتن، که در دوران جوانی پس از مرگ دایی‌اش جورجی او را مورد حمایت قرار داد.

آشنایی او با شاهزاده خانم 13 ساله

یکی از خواهران فیلیپ، پرنسس سیسیلی، که مانند شوهرش در دهه سی‌ام قرن گذشته در حزب نازی بود. در سال 1937 در سن 26 سالگی درگذشت. او به همراه شوهر و سه فرزندشان در سقوط هواپیمای خصوصی بر فراز خاک بلژیک کشته شدند. منابع مربوط به حادثه سقوط هواپیمای خصوصی به آنها حاکی از آن است روز حادثه هوا برای پرواز بسیار مناسب بود بنابراین حادثه آنچنان عجیب و مرموز بود که سال‌ها در باره آن در حیرت بودند.

مراسمی برای تشییع خواهر او با فرزندانش و همسرش که در حادثه هواپیما کشته شدند، در برلین برگزار شد. شاهزاده فیلیپ در این مراسم شرکت کرد. فیلیپ که در زمان کشته شدن خواهرش 16 ساله بود ، در مراسم خاکسپاری وی شرکت کرد. آلمان در آن زمان تحت حکومت هیتلر بود.

شاهزاده فیلیپ به توصیه عمویش، که یکی از لردهای بریتانیا بود، پذیرفت از مدرسه اسکاتلندل به «کالج نیروی دریایی سلطنتی» در شهر دارتموث، بریتانیا، منتقل شود. آنجا بود که با شاهزاده الیزابت دوم، دختر جورج ششم پادشاه بریتانیا، که 13 ساله بود، آشنا شد.

مهمترین اتفاق در زندگی شاهزاده فیلیپ

زندگی شاهزاده فیلیپ سراسر نگون بختی و محنت نبود بلکه نکات مثبتی هم در زندگی او بود، درسال 1939 هنگام فارغ‌التحصیلی‌اش از کالج، با پادشاه بریتانیا و همسرش دو دختر آنها شاهزاده خانم های الیزابت و مارگارت، که در کالج گشت می زنند از نزدیک صحبت کرد آنها او را می‌شناختند چون مادرش از نزدیکان ملکه ویکتوریا فقید است.

شاهزاده فیلیپ دوباره الیزابت دوم را ملاقات کرد. او در نگاه اول از نظر عاطفی به الیزابث علاقه پیدا کرد و سپس این گفتگوها پس از سالها به ثمر رسید تا اینکه در سال 1947 دریک مراسم عروسی افسانه‌ای طبق ویژگی و شرایط آن زمان با شرک صدها نفر از افراد مشهور جهان ازدواج کردند.

او در سن 26 سالگی با الیزابث که 5 سال از او کوچکتر بود ازدواج کرد و «دوک ادینبورو» لقب گرفت، فیلیپ و الیزابث چهار فرزند دارند : چارلز، آن ، اندرو و ادوارد، از این فرزندان 8 نوه و 9 نتیجه دارند، آخرین آنها که آرچی ، پسر شاهزاده هری از همسر آمریکایی‌اش مگان مارکل است. مهمترین نقطه عطفی که در زندگی شاهزاده فیلیپ اتفاق افتاد، مرگ پادشاه بریتانیا پدر الیزابث دوم در سال 1952 بر اثر بیماری سرطان است. پس از مرگ او طی مراسم تاجگذاری دخترش الیزابث دوم همسر شاهزاده فیلیپ به عنوان ملکه بر عرش امپراطوری که زمانی «خورشید در قلمرو آن غروب نکرد» نشست. فیلیپ 7 دهه همراه ملکه بود، و او را در همه وظایف رسمی همچون سایه‌ همراهی می‌کرد تا اینکه 3 سال پیش از کار بازنشسته شد.

درباره شاهزاده فیلیپ نوشتند که در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و به عنوان یک سرباز در نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا خدمت کرد.

پس از آن با تعدادی از سازمان‌ها و انجمن‌های مختلف، به ویژه برای محیط زیست، بازی‌های تفریحی، آموزش همکاری کرد. او صدها جایزه و افتخار کسب کرد. در جوانی به «چوگان» علاقه داشت، و بارها در مسابقات قایق‌رانی شرکت کرد، و بارها با هواپیما به سبک‌های مختلف پرواز کرد. او همچنین عاشق نقاشی وکارهای هنری و دارای مجموعه از نقاشی‌ها و آثار هنری گرانقیمت و نادر است.

قبیله‌ای «شاهزاده فیلیپ» را فرزند خدا کوهستان می‌دانند

شاهزاده در زندگینامه خود از سال 1953 تا زمان بازنشستگی در سال 2017 به صدها دعوت رسمی پاسخ داده است.او در 22 هزار 219 عروسی و مراسم نامزدی شرکت کرده است و 5 هزار و 496 سخنرانی داشته است.

قبیله‌ای «شاهزاده فیلیپ» را فرزند خدا کوهستان می‌دانند
قبیله‌ای «شاهزاده فیلیپ» را فرزند خدا کوهستان می‌دانند

او در سن 76 سالگی در اواسط سال 1997 برای آخرین بار خلبانی یک هواپیما را را به عهده گرفت و به پرواز درآورد. علاوه بر آن سرپرستی بیش از 800 فعالیت اجتماعی، نوشتن 14 کتاب، و به تنهایی به 143 کشور جهان نیز سفر کرد. اولین سفر او با ملکه پس از ازدواج به خارج از بریتانیا به شهر عدن در یمن بود.

شاهزاده فیلیپ از سوی یک قبیله بدوی در جزیره «وانواتو» به عنوان فرزند خدای کوهستان تا حد تقدیس مورد احترام است، آنها در تصویری او را می‌پرستند.

افراد این قبیله معروف به Yaohnanen در جمهوری «وانواتو» متشکل از چندین جزیره در اقیانوس آرام فکر می‌کنند، شاهزاده فیلیپ فرزند خدای کوهستان است. آنها هر روز دعا می‌کنند تا محصول موز و سیب زمینی شیرین را برکت دهد. زیرا در سال 1974 پس از برخورد طوفان به جزیره از آنها بازدید کرد. در آن سال محصولات آنها بسیار خوب بود به همین دلیل برای بازگشت مجدد «شاهزاده منتظر» همواره دعا می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید