رهبران 23 کشور خواهان معاهده جهانی برای مقابله با همه‌گیری‌ها شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران بیش از 20 کشور به همراه چارلز میشل، رئیس شورای اروپا و تدروس ادهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در مقاله مشترکی که سه شنبه 30 مارس 2021 منتشر شد، خواستار تدوین «معاهده جهانی در خصوص همه گیری‌ها» برای مواجهه با بحران‌های بهداشتی در آینده شدند.

این مقاله به امضای رهبران 23 کشور در پنج قاره از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، مون جای ان، رئیس جمهوری کره جنوبی، سیریل رامافوسای رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی رسید.

رهبران این کشورها در مقاله خود که شامگاه دوشنبه 29 مارس 2021 در روزنامه فرانسوی «لوموند» منتشر شد و سه شنبه در دیگر روزنامه‌های جهان انعکاس یافت، خاطر نشان ساختند، در حالی که کرونا «از نقاط ضعف و چند دستگی‌های ما سوء استفاده می‌کند، چنین تعهد جمعی، گامی مهم در راستای افزایش آمادگی برای مقابله با همه گیری‌ها در بالاترین سطوح سیاسی است.»

آن‌ها در مقاله خود افزودند: «همه گیری‌های دیگر و سایر موارد اضطراری بهداشتی در مقیاس گسترده وجود خواهند داشت. هیچ کشور یا سازمان چند جانبه، نمی تواند به تنهایی با این تهدیدات مقابله کند.»

امضا کنندگان تأکید کردند که این معاهده بین المللی باید منجر به «مسئولیت پذیری متقابل بیشتر و تقسیم مسئولیت‌ها» و «تقویت شفافیت و همکاری در نظام بین‌المللی»شده و باید «درس‌های لازم» از همه گیری کرونا و کار با جامعه مدنی و بخش خصوصی گرفته شود.

چارلز میشل رئیس شورای اروپا، چنین معاهده بین المللی را در ماه دسامبر در جریان مجمع عمومی سازمان ملل پیشنهاد كرده و خواستار بهبود «كنترل ظهور بیماری‌های حیوانی واگیردار» شده بود.

با این حال، این مقاله از سوی هیچ یک از رهبران کشورهای عضو اصلی «گروه بیست» (ایالات متحده ، روسیه، چین، ژاپن، هند و برزیل) امضا نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید