احتمال وجود سیاراتی از الماس ناب در منظومه‌های فراخورشیدی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر أساس نتایج تحقیقات تازه که در نشریه علمی «علوم سیاره‌ای» منتشر شده است، سیارهای فراخورشیدی با نسبت مناسب کربن و اکسیژن می‌توانند کاملا از الماس و ترکیب سیلیس ساخته ‌شده باشند.

هریسون آلن ساتر، از دانشکده زمین و اکتشافات فضایی دانشگاه ایالتی آریزونا می‌گوید: «این سیارات فراخورشیدی شبیه هیچ یک از سیاره‌‌های منظومه شمسی ما نیستند».

در حالی‌که الماس تقریبا یک ده هزارم درصد مواد کانی موجود در کره زمین را تشکیل می‌دهد، پژوهشگران می‌گویند سیاره‌های فراخورشیدی که نسبت بالاتری از کربن به اکسیژن دارند احتمالا از کربن غنی بوده و می‌توانند کاملا از الماس تشکیل شده باشند.

اکتشافات فضایی جدید به دانشمندان اجازه داده است اطلاعات بیشتر و درک بهتری نسبت به سیاره‌های فراخورشیدی کسب کنند به شکلی که محققان توانسته‌اند با یک آزمایش پیچیده شامل داغ کردن ماده با لیزر و اندازه‌گیری از طریق اشعه ایکس، کاربید سیلیکون را به الماس و سیلیس تبدیل کنند.

در حالی که شواهد جدید اکنون نشان می‌دهند سیاره‌هایی از جنس الماس وجود دارند یا دستکم می‌توانند وجود داشته باشند، دانشمندان بر این باورند که در این نوع از سیاره ها امکان شکل گیری حیات مشابه با کره زمین وجود ندارد.

آلن ساتر می‌گوید: «هرچه بیشتر یاد بگیریم، بهتر قادر خواهیم بود داده‌های جدید ابزارهای فضایی همچون تلسکوپ جیمز وب یا تلسکوپ رومی نانسی گریس را درک و جهان فرامنظومه‌ای را تفسیر کنیم».

گفتنی است در سال 2012 سیاره‌ای را کشف شد که تصور می‌رود از الماس ساخته شده باشد.

مدتی قبل از آن زمین‌شناسان دانشگاه پلی‌تکنیک لوزان سوئیس با بررسی یک سنگ آسمان حاوی الماس که در سال 2008 در جو زمین متلاشی و تکه‌های آن در صحرای نوبیان در سودان بر زمین نشسته بود، گفته بودند که الماس‌های آسمانی از یک سیاره متلاشی شده بر جای مانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید