125مین امپراتور ژاپن از مقام خود کناره‌گیری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

امپراتور آکی‌هیتو، امپراتور 85 ساله ژاپن روز سه‌شنبه 30 آوریل 2019 پس از 31 سال از مقام خود کناره‌گیری کرد و پسر59 ساله‌اش ناروهیتو امپراتور جدید ژاپن شد.

دو قرن پس از آخرین مورد استعفای امپراتوران ژاپن، امپراتور آکی‌هیتو از سمت خود کناره رفت تا با پایان دوران امپراتوری‌اش که از آن با نام دوره‌ هیسه‌ای به معنای دوره صلح سراسری یاد می‌شود، دوره ریوا یا دوره تناسب زیبا آغاز شده و ناروهیتو از مقام ولی‌عهدی به مقام امپراتوری ژاپن برسد.

مراسم کناره‌گیری امپراتور ژاپن در معبد آیین شینتو در کاخ سلطنتی در توکیو انجام شد و در این مراسم شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، میچیکو، همسر امپراتور، ناروهیتو، ولیعهد و همسرش و روسای مجالس پارلمان و قضات دادگاه عالی برگزار شد.

در سیستم حکومتی ژاپن امپراتور قدرت و جایگاه اجرایی ندارد ولی از سوی ژاپنی‌ها و به ویژه ملی‌گرایان به عنوان نماد تاریخ، تمدن و فرهنگ این کشور به شمار می‌رود.

امپراتور آکی‌هیتو در 23 دسامبر 1933 در توکیو به دنیا آمد و یکصد و بیست و پنجمین امپراتور از دودمان یاماتو به شمار می‌رفت. او در هفت ژانویه 1989 پس از امپراتور هیروهیتو به این مقام رسید. امپراتور ناروهیتو که پیش از این عنوان ولی‌عهد را در اختیار داشت، در 23 فوریه 1960 در توکیو به دنیا آمد و حالا تبدیل به یکصد و بیست و ششمین امپراتور دودمان یاماتو شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید