.
.
.

کودکان هوش خود را از مادران به ارث می‌برند نه از پدران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پژوهشگر ژنتیک و وراثت گفت زمانی که درباره وراثت ژن‌ها و انتقال خصوصیات از یک نسل به یک نسل دیگر صحبت می‌شود، افراد با هم مساوی نیستند و کودکان ویژگی‌های مربوط به هوش خود را نه از پدر و مادر، که تنها از مادران به ارث می‌برند.

به گزارش مجله بلژیکی «زنان امروز» مارین بینو، پژوهشگر حوزه ژنتیک با انتشار مقاله‌ای در فوریه 2019 گفت که کودکان ویژگی‌های مربوط به هوش را از مادران به ارث می‌برند.

این پژوهشگر برای طرح این ادعا به مطالعه‌ای استناد کرد که از سوی مرکز پژوهش‌هاس طبی و سلامتی عمومی در اسکاتلند انجام شده و نشان داده که ژن‌های مربوط به هوش در کورموزوم ایکس قرار دارند و زنان آن را به شکل ایکس‌ایکس در خود دارند.

در این پژوهش 12 هزار زن و مرد جوان مورد بررسی قرار گرفته‌اند و درجه IQ آنها و والدینشان مطالعه شد. این بررسی‌ها نشان داد آی‌کیوی افراد به طور میانگین تنها 15 درجه با سطح آی‌کیوی مادرانشان تفاوت دارد. البته باید توجه داشت که 60 درصد هوش افراد از طریق وراثت به آنها منتقل شده و باقی آن تحت تاثیر عواملی مانند محیط خانوادگی، جامعه و عوامل دیگری رشد می‌کند.

مارین بینو در ادامه مقاله خود گفت که مردان نیز سهمی در این زمینه دارند و ژن‌ها آنها در رشد بافت‌های جفت در دوران بارداری و بافت مغز نقش مهمی ایفا می‌کنند.