ثروت هنگفت بی وارثی که زها حدید معمار سرشناس عراقی از خود به جای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با مرگ زها حدید، معمار سرشناس عراقی ثروت هنگفت او به معمایی تبدیل شده که کسی دقیقا نمی داند باید با آن چه کرد.

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش کرده از زها حدید حدود 85 میلیون دلار به جا مانده است که 4 میلیون آن را به عنوان وام پرداخت کرده است. این معمار سرشناس عراقی در سن 66 سالگی درگذشت و همه اموال و دارایی‌ها و شرکت‌هایش را نزد 4 نفری که شرکت‌هایش را اداره می‌کردند باقی گذاشت تا آنها را میان افراد خانواده‌اش و شرکت‌های مهندسی و همچنین سازمان‌های خیریه تقسیم کنند.

زها حدید در هنگام مرگ همسری نداشت و نه فرزندی از او به جای مانده است، با اینحال وصیت کرد به برادرش هیثم و دو برادرزاده‌اش حسین و رنا مبلغ 609 هزار دلار برای هر نفر پرداخت شود. طبق وصیتش ب هر کدام از دو برادرزاده دیگرش، نک ویلیامز و تاله مبلغ 121 هزار دلار تعلق می‌گیرد.

زها حدید در سال 2013 در رتبه چهارم قدرتمندترین زنان جهان جای گرفت و اولین زنی است که مدال طلای موسسه پادشاهی مهندسان معماری بریتانیا را به دست آورده است.

به گزارش گاردین، به پاتریک شوماخر، شریک تجاری زها حدید نیز 609 هزار دلار تعلق گرفت و او تنها کسی غیر اعضای خانواده اوست که طبق وصیت زها حدید مبلغی به او تعلق می‌گیرد.

زها حدید معمار برجسته عراقی در 31 اکتبر 1950 در بغداد به دنیا آمد و در 31 مارس 2016 در میامی آمریکا از دنیا رفت. از این معمار برجسته جهانی آثار ماندگار بیشماری به یادگار مانده است.

مرکز فرهنگی حیدر علیف در باکو پایتخت آذربایجان، مرکز ورزش‌های آبی لندن، مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا در کرکالدی اسکاتلند، ایستگاه قطار سریع‌السیر ناپل ایتالیا، ساختمان مرکزی بی‌ام‌و در لایپزیگ آلمان؛ ترن هوایی اینسبروک در اتریش، مرکز علمی فائنو در وولفسبرگ آلمان، مرکز هنرهای معاصر سینسینتی آمریکا، سکوی پرش اسکی برگیسل در اینسبروک اتریش، ایستگاه آتش‌نشانی ویترا در ویل ام راین آلمان و هتل فرشته پاسارگاد در تهران از مشهورترین آثار به جای مانده از او هستند.

زها حدید در کنار ملکه بریتانیا

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید