.
.
.

صدها هزار نفر در انتظار پیوستن به شبکه اجتماعی رقیب فیس‌بوک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در روزهای اخیر، سخن گفتن درباره شبکه جدید اجتماعی Ello، سایت‌ها را در اینترنت مملو کرده است. این شبکه مدعی است که بر خلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی، خالی از آگهی است و اطلاعات کاربران را برای تبلیغات یا قراردادنشان در اختیار طرف‌های خارجی، گردآوری نمی‌کند.

شبکه اجتماعی Ello که از ماه مارس گذشته راه‌اندازی شد، تا کنون تنها بر اساس دعوت یکی از کاربران عضو می‌پذیرد؛ به عبارتی کسانی که دوست دارند به این شبکه بپیوندند، باید دوستی عضو داشته باشند که اقدام به ارسال دعوتنامه برای آن‌ها بکند.

با این وجود مسئولان Ello می‌گویند که هر ساعت بیش از ۳۰هزار نفر درخواست دوستی ارائه می‌دهند.

مسئولان شبکه Ello می‌گویند صدها هزار نفر در صف منتظر پیوستن به شبکه هستند اما هر بار تنها به مجموعه‌ای کوچک اجازه عضویت را می‌دهند.

سایت Ello که همچنان مراحل آزمایشی خود را پشت سر می‌گذارد، همچون سایت توئیتر فعالیت می‌کند. نحوه «فالو» کردن اشخاص، همان است و تمام پست‌های کاربران، «پابلیک»‌است به این معنی که همگان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

کاربر در Ello دو بخش پیش روی خود می‌بیند؛ یکی دوستان هستند (Friends) و دیگری Noise که تمام بخش‌های دیگر در آن جای می‌گیرند. کابر می‌تواند با علامت @ به دیگر کاربان اشاره کرده و درباره پست‌هایشان اظهار نظر کند.

شبکه Ello از کاربران خود نمی‌خواهد که با اسم‌های حقیقی حساب کاربری خود را ثبت کنند و این مساله این شبکه را از دیگر شبکه‌های دیگر متمایز می‌کند.

بر خلاف فیس بوک و گوگل، مسئولان Ello می‌گویند هیچکدام از اطلاعات کاربران را به طرف‌های دیگر نمی‌فروشند و راه درآمدزایی شبکه، فروش برخی از اپلی‌کیشن‌های اضافی است.

با توجه به این‌که بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران می‌کنند، برخی ادعای مسئولان Ello درباره جمه نکردن اطلاعات کاربران را به دید شک و تردید می‌نگرند.

در صورتی که شبکه Ello بتواند بدون جمع آگهی، از نظر مالی خود را سراپا نگاه دارد، مسئولان Ello در سایت این شبکه در کنایه به فیس بوک نوشته‌اند: «ما نمی‌خواهیم بر جهان حکومت کنیم.»

اخیرا شماری از شبکه‌های اجتماعی پا به عرصه اینترنت گذاشته‌اند و هرکدامشان برای خود، مزایایی معرفی کرده‌اند. همچون شبکه GlobAllShare که مسئولان آن می‌گویند هیچگونه محدودیتی برای کاربران قائل نمی‌شوند.

پیشتر نیز شبکه‌ای اجتماعی جدید با نام Netropolitan راه اندازی شد که برای ثروتمندان است. کسانی که می‌خواهند به عضویت این شبکه در‌آیند باید مبلغ ۹هزار دلار پرداخت کنند.