اقتصاد جهانی 1.3 تریلیون دلار از جنگ روسیه علیه اوکراین زیان دید

جهان در سال 2023 نیز حدود یک تریلیون دلار از جنگ روسیه و اوکراین آسیب خواهد دید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انستیتو اقتصاد آلمان، در یک گزارش تحقیقی اعلام کرد که اقتصاد جهانی در سال 2022 در پی جنگ روسیه علیه اوکراین 1.3 تریلیون دلار زیان کرده است.

بنا به این گزارش که سه‌شنبه دوم اسفند در وبگاه «The Meghalayan» منتشر شد، کشورهای غربی در سال گذشته دو سوم تولیدات جهانی خود را از دست دادند.

مایکل گروملینگ، از مشارکت‌کنندگان در این تحقیق تاکید کرد که جنگ مذکور «تاثیر فوق‌العاده‌ای بر اقتصاد جهان گذاشت.»

او اظهار داشت، مشکلات تامین انرژی و موادخام پیش از هر مشکلی بر شرکت‌ها در سراسر جهان تاثیر گذاشته است.

قیمت‌ بالای انرژی طی سال 2022 در آلمان، به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا نرخ تورم را به بیش از 10 درصد افزایش داد که با پرداخت یارانه، قیمت‌ها مجددا کاهش یافت.

طبق گزارش مرکز آمار فدرال، تورم در آلمان در ماه ژانویه گذشته به 8.7 درصد رسید.

تحقیق انستیتو اقتصاد آلمان افزود: «افزایش قیمت انرژی به افزایش قیمت تمام‌شده کالاها منجر شد و این هزینه اضافی، فشار زیادی به شرکت‌های تولیدی وارد کرد.»

این تحقیق ادامه داده که افزایش قیمت‌ تمام‌شده تولید، «قدرت خرید خانواده‌ها را کاهش داد و در نهایت به کاهش مصرف آنها منجر شد.»

انستیتو اقتصاد آلمان توضیح داده که به‌دلیل افزایش ریسک و افزایش قیمت‌ها، شرکت‌ها از انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید خودداری کردند.

تحقیق مذکور پیش‌بینی کرده که‌ جهان در سال 2023 نیز حدود یک تریلیون دلار از جنگ روسیه و اوکراین آسیب خواهد دید.

گروملینگ تاکید کرد که هنوز نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی در سال جاری ارائه کرد اما هشدار داد، کمبود مواد خام و نااطمینانی از شرایط اقتصادی باعث افزایش نگرانی‌ها در سال 2023 شده و به افزایش قیمت‌ها دامن خواهد زد.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی طی سال جاری میلادی را با اندکی بهبود از 2.7 به 2.9 درصد افزایش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size