طالبان فروش داروهای جلوگیری از بارداری را در افغانستان ممنوع کرد

به باور طالبان به‌کارگیری داروهای جلوگیری از بارداری، توطئه غرب برای کنترل جمعیت مسلمانان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان در تازه‌ترین اعمال ممنوعیت‌های خود علیه زنان افغانستان، به‌کارگیری داروهای جلوگیری از بارداری را «توطئه غرب برای کنترل جمعیت مسلمانان» دانسته و فروش این‌گونه داروها را ممنوع کرد.

روزنامه «گاردین» گزارش داد که طالبان در جستجوی خانه به خانه، قابله‌ها را تحت پیگرد قرار داده و تهدید می‌کنند و به داروخانه‌ها دستور می‌دهند که قفسه‌های خود را از همه داروها و وسایل ضدبارداری خالی کنند.

یک عرضه‌کننده دارو در کابل به شرط این که نامش فاش نشود به روزنامه «گاردین» گفت: «آنها دو بار با اسلحه به داروخانه من آمدند و مرا تهدید کردند که قرص‌های منع بارداری را برای فروش عرضه نکنم. آنها مرتباً هر دواخانه را در کابل چک می‌کنند و ما فروش محصولات ضدبارداری را متوقف کرده‌ایم.»

سایر داروسازان در کابل و مزارشریف تأیید کردند که به آنها دستور داده شده است که هیچ گونه داروی جلوگیری از بارداری را نفروشند.

این تصمیم طالبان در حالی است که از هر 14 زن افغانستانی، یک زن به دلایل مرتبط با بارداری و عدم فراهم شدن خدمات بهداشتی و مراقبت‌های زایمان جان خود را از دست می‌دهد و افغانستان به یکی از خطرناک‌ترین کشورهای جهان برای زایمان زنان تبدیل شده است.

شبنم نسیمی، فعال اجتماعی افغانستانی الاصل در بریتانیا، گفت: «کنترل طالبان نه تنها بر حقوق انسانی زنان برای کار و تحصیل، بلکه اکنون بر بدن آنها نیز ظالمانه است. دسترسی به خدمات تنظیم خانواده و پیشگیری از بارداری بدون اجبار، یک حق اساسی بشر است.»

نسیمی گفت: «این امر همچنین برای توانمندسازی زنان و رهایی کشور از فقر بسیار مهم است.»

بر اساس این گزارش، فعالان از طالبان خواستند تا به توافقات بین‌المللی که دسترسی همگانی به مراقبت‌های بهداشتی جنسی و باروری را تعیین می‌کند، پایبند باشند.

با این حال، فریدون یک مقام طالبان مستقر در قندهار، به «گاردین» گفت که او از ممنوعیت کامل قرص‌های پیشگیری از بارداری حمایت نمی‌کند.

او گفته است: «استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری گاهی از نظر پزشکی برای سلامت مادر ضروری است. در شرع استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در صورت خطر برای جان مادر جایز است. بنابراین، ممنوعیت کامل داروهای ضدبارداری درست نیست.»

حتی قبل از تسلط مجدد طالبان، دیدبان حقوق بشر در سال 2021 گزارش داده بود که ابتدایی‌ترین اطلاعات درباره سلامت مادران و تنظیم خانواده برای اکثر زنان افغانستان در دسترس نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید