ادامه اعتراضات به ممنوعیت تحصیل زنان؛ طالبان چندین معترض را بازداشت کردند

در جریان اعتراض زنان به ممنوعیت تحصیل، طالبان در تخار 6 دختر معترض را بازداشت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش‌های داخلی به ممنوعیت تحصیل زنان در افغانستان، شماری از زنان در ولایت‌های (استان‌های) هرات و تخار دست به تظاهرات زدند اما طالبان معترضان را سرکوب و تعدادی از آنها را بازداشت کرده‌اند.

شماری از زنان، شنبه 3 جدی (دی)، در ولایت هرات در اعتراض به مسدودشدن دروازه دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها به روی زنان به جاده‌ها آمدند و خواستار لغو تصمیم طالبان در این زمینه شدند.

معترضان با سر دادن شعار «به قرآن احترام کنید و حق تحصیل زنان را نگیرید» خواستار لغو محدودیت‌های افراط‌گرایانه طالبان در زمینه آموزش و تحصیل زنان شدند.

در ویدیوهای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دیده می‌شود که طالبان برای متفرق‌کردن معترضان از ماشین‌های آتش‌نشانی استفاده کرده و با پاشیدن آب مانع ادامه تظاهرات آنها شده است.

رسانه‌های افغانستان گزارش داده‌اند که طالبان اکثر جاده‌های منتهی به جاده ولایت را بسته‌اند.

همزمان شماری از زنان در شهر تالقان مرکز ولایت تخار نیز دست به تظاهرات زدند و خواستار بازگشایی دانشگاه‌ها، مدارس (مکاتب) و آموزشگاه‌ها به روی دختران شدند.

روزنامه «هشت صبج» به نقل از منابع خود گزارش داده است که طالبان در این ولایت نیز اعتراضات زنان را سرکوب و 6 زن معترض را بازداشت کرده‌اند.

بر بنیاد این گزارش، بیشتر معترضان دانش‌آموزان آموزشگاه‌ها و دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی هستند که در منطقه یونس‌آباد و کوچه معارف تجمع کرده بودند.

گفته می‌شود طالبان به روزنامه‌نگاران اجازه پوشش تجمع زنان را نداده است.

ممنوعیت تحصیل زنان از سوی طالبان با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی روبرو شده است و طی سه روز گذشته کشور شاهد چندین تجمع اعتراضی در مناطق مختلف بوده است.

پس از واکنش‌های گسترده علیه تصمیم طالبان، منابعی در وزارت کشور افغانستان به «العربیه» اطلاع دادند که سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت کشور در دولت طالبان، درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس برای دختران افغانستان با محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع این کشور گفت‌وگو کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید