ایران کماندوهای پناهنده افغان را به جنگ اوکراین اعزام می‌کند

سفارت روسیه در تهران، با همکاری سپاه پاسداران، از طریق گروه مزدوری «واگنر» کماندوهای پناهنده افغان را استخدام می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هیبت‌الله علی‌زی، آخرین رئیس ستاد ارتش افغانستان که پس از تسلط طالبان به آمریکا گریخت، اخیرا فاش کرد که نیروهای عملیات ویژه افغانستان که توسط نیروهای ویژه ائتلاف و ایالات متحده آموزش دیده بودند، پس از پناهنده شدن به ایران، با همکاری سپاه پاسداران توسط روسیه به جنگ اوکراین اعزام می‌شوند.

به گزارش وبگاه «درایو»، علی‌زی در این باره گفت: «ما اطلاع داریم که ایرانی‌ها کماندوهای سابق نیروهای ویژه، یگان‌های ویژه پلیس، و یگان‌های ویژه سازمان امنیت ملی را جذب می‌کنند. این‌ها از دست طالبان فرار کردند چرا که اگر در افغانستان می‌ماندند، تحت پیگرد قرار گرفته و زندانی می‌شدند. بنابراین مجبور به فرار به ایران شدند.»

به گفته این مقام نظامی پیشین افغانستان، تلاش‌های ایران برای جذب این نیروهای پناهنده افغان از ماه نوامبر سال پیش آغاز شد. هنگامی که این افراد برای تمدید ویزای خود به وزارت خارجه ایران مراجعه کردند، به آنها گفته شد که باید به یمن بروند و در کنار حوثی‌های شورشی بجنگند.

به گفته علی‌زی، سفارت روسیه در تهران، با همکاری سپاه پاسداران، از طریق گروه مزدوری «واگنر» کماندوهای پناهنده افغان را، به ازای 1500 دلار حقوق در ماه به اضافه تامین امنیت خانواده‌های آنها، استخدام می‌کند.

آخرین رئیس ستاد ارتش افغانستان می‌گوید گرچه حدود 40000 کماندوی پیشین افغان در حال حاضر در ایران حضور دارند، تلاش‌های تهران و مسکو برای استخدام کماندوها به ایران محدود نمی‌شود، بلکه با کماندوهایی که در افغانستان باقی مانده‌اند نیز تماس گرفته‌اند.

به گفته علی‌زی، نیروهای ویژه سابق افغان پس از آنکه سربازگیری شدند، به پادگانی متعلق به سپاه پاسداران در مشهد منتقل می‌شوند و در آنجا آموزش می‌بینند. واحدهایی از این کماندوها به اوکراین اعزام شده‌اند و هم‌اکنون در جبهه جنگ به سر می‌برند.

در تایید گفته‌های علی‌زی، اسکات مان، یک سرهنگ کلاه سبز بازنشسته ارتش آمریکا که از نزدیک با نیروهای افغان کار کرده است، به مجله «فارین پالیسی» گفته ایران و روسیه کماندوهای پناهنده افغان را استخدام و برای جنگ به اوکراین اعزام می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم