مقام پیشین دولت افغانستان: طالبان ایمن الظواهری را مخفیانه دفن کرده است

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در اظهاراتی مدعی شد که طالبان جسد الظواهری را در ولسوالی (شهرستان) پنجوایی ولایت (استان) قندهار به صورت مخفیانه دفن کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در اظهاراتی مدعی شد، طالبان به صورت مخفیانه ایمن الظواهری، رهبر پیشین گروه «القاعده» را در ولایت (استان) قندهار افغانستان دفن کرده است.

صالح، یک‌شنبه 16 مرداد در فیسبوک خود نوشت: «طالبان جسد الظواهری و همراهانش را در ولسوالی (شهرستان) پنجوایی مخفیانه» دفن کرده است.

او در این زمینه تصریح کرد: «کسی از قندهار با ارسال عکس و کوردینات (مشخصات جغرافیایی) برایم مدعی شده است که جسد الظواهری و همراهانش در ولسوالی پنجوایی مخفیانه دفن گردیده است.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور موفق شدند، الظواهری را در جریان حمله‌ای هوایی و در اقامتگاه خود در کابل مورد هدف قرار دهند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان نیز در این زمینه گفت، این گروه موفق به یافتن هیچ جسدی در صحنه ترور الظواهری نشده است.

مجاهد، شنبه 15 مرداد به «رادیو فردا» گفت، موضوع ترور الظواهری «در حال بررسی است.»

او در این زمینه افزود: «هیچ جسدی را نیافتیم. مواد منفجره‌ای که در این حمله استفاده شده است، به صورت کامل همه چیز را نابود کرده بود.»

طالبان پنج‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای مدعی شده بود، این گروه از وجود الظواهری در افغانستان اطلاعی نداشته است.

این بیانیه همچنین عملیات نظامی واشینگتن در افغانستان را «نقض توافق دوحه» خواند.

طالبان نسبت به تکرار این حملات و نقض حریم هوایی این کشور هشدار داد و تصریح کرد، چنین اقداماتی پیامدهایی خواهد شد و مسئولیت آن متوجه ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

واشینگتن و جامعه جهانی، پس از ترور ایمن الظواهری، مقامات طالبان را به پناه‌دادن به رهبران القاعده در کابل متهم کردند.

پس از ترور اسامه بن لادن، بنیان‌گذار القاعده در سال 2011، الظواهری به عنوان رهبر این گروه فعالیت خود را آغاز کرد و در صدر فهرست افراد تحت تعقیب جهان قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید