.
.
.

نشست شورای امنیت درباره افزایش محدودیت‌های طالبان علیه زنان

اجباری‌شدن پوشاندن چهره زنان در مکان‌های عمومی از سوی طالبان، با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد برای بحث در مورد دستور طالبان درباره اجباری کردن چادری (برقع) و تشدید محدودیت‌های این گروه در افغانستان تشکیل جلسه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دبورا لیون، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، قرار است پنج‌شنبه 12 مه به شورای امنیت در این باره گزارش دهد.

هیئت نروژ در سازمان ملل نیز خواستار برگزاری نشست غیر علنی برای رسیدگی به افزایش محدودیت‌ها بر حقوق بشر و آزادی‌‌های دختران و زنان افغان شده است.

در دوران حکومت پیشین طالبان در افغانستان از سال 1996 تا 2001، زنان مجبور بودند خود را با چادری (برقع) پوشش دهند، حق کار نداشتند و دختران نیز از تحصیل منع شده بودند.

اما پس از به دست گرفتن مجدد قدرت در ماه اوت 2021 توسط طالبان، آنها قول دادند که به حقوق زنان احترام بگذارند.

با این حال، در ماه مارس طالبان از اعلامیه خود مبنی بر بازگشایی مکاتب (مدارس) دخترانه عقب‌نشینی کردند و گفتند تا زمانی که طرحی مطابق با قوانین اسلامی برای بازگشایی آنها تنظیم نشود، تعطیل خواهند ماند.

بعد از آن شنبه گذشته هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان اعلام کرد اگر زنی صورت خود را در بیرون از خانه نپوشاند، پدر یا نزدیکترین بستگان مرد او با احتمال زندان یا اخراج از مشاغل دولتی مواجه خواهد شد.

حجاب در افغانستان طی 20 سال گذشته در حکومت جمهوریت اجباری نبود و هر زنی حق انتخاب لباس خود را داشت.

شماری از زنان افغان روز گذشته 10 مه در واکنش به این تصمیم طالبان در کابل و بلخ دست به اعتراض زدند اما توسط نیروهای طالبان سرکوب و برخی از آنها بازداشت شدند.

اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی از سوی طالبان، با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی مواجه شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به این تصمیم طالبان هشدار داد در صورتی که هیچ نشانه از لغو اقدامات طالبان دیده نشود، واشینگتن اقداماتی را برای افزایش فشار بر این گروه انجام خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم